Złączenia zewnętrzne (JOIN) w SQL

Złączenia zewnętrzne w SQL nie muszą być skomplikowane i trudne w zrozumieniu, przyjrzyjmy się kilku podstawowym przykładom i ich graficznej interpretacji…

binary-code-475664_1920

W rozbudowanych systemach informatycznych przeważnie zawsze dane mamy zapisane w różnych tabelach. Twórcy SQL przewidzieli taki stan rzeczy i zapewnili programistą szereg możliwości różnego złączania tabel. Przy tworzeniu kwerend mamy do dyspozycji takie złączenia jak:

  • FULL OUTER JOIN,
  • RIGHT OUTER JOIN,
  • LEFT OUTER JOIN,
  • CROSS JOIN.

Przykład graficzny:

SQL_Joins

Przykłady:

FULL OUTER JOIN

Zwraca wszystkie wiersze obu tabel, nawet te które nie spełniają warunku złączenia:

RIGHT OUTER JOIN

Zwraca wiersze z lewej tabeli pasujące do złączenia oraz wszystkie wiersze z prawej tabeli (nawet te nie spełniające warunku złączenia), w przypadku wierszy z prawej (drugiej) tabeli nie pasujących do złączenia przy danych z lewej  tabeli będzie wstawiony null:

LEFT OUTER JOIN

W wyniku otrzymujemy wszystkie wiersze z lewej (pierwszej) tabeli, nawet te nie pasujące do złączenia oraz wiersze z prawej tabeli. Jeżeli jakiś wiersz nie pasował do złączenia to przy danych z prawej (drugiej) tabeli będzie wstawiony null:

CROSS JOIN

Iloczyn kartezjański czyli wszystkie możliwe kombinacje wierszy z obu tabel. Uwaga: przy tym złączeniu nie określa się warunku złączenia.

Przeczytaj również

, , , , , , , , ,