Czy internetowa telewizja dla Polonii ma szansę na spełnienie oczekiwań konsumentów?

Tradycyjne media ostatnio w bardzo szybkim tempie tracą oglądalność na rzecz internetu, świadczy o tym doskonale fakt iż wydawcy stojący na przykład za wielkimi stacjami telewizyjnymi przenoszą swoje treści z ekranów telewizorów do świata cyfrowego. Na naszych oczach dochodzi właśnie do rewolucji…

Dziennikarz TVP Polonia podczas pracy - Fot: Bruce MacRae.

Dziennikarz TVP Polonia podczas pracy – Fot: Bruce MacRae.

Parę dni temu Mariusz Max Kolonko opublikował na portalu YouTube film na łamach którego nawołuje do bojkotu kanału telewizyjnego TVP Polonia oraz do stworzenia nowej internetowej stacji telewizyjnej „tworzonej przez polonię i dla polonii”. Materiał ten wywołał burzę w internecie oraz doczekał się reakcji między innymi byłego prezesa TVP – Roberta Kwiatkowskiego oraz rzecznika TVP – Jacka Rakowieckiego, który zarzucił mu między innymi chęć przejęcia rządowych dotacji i próbę zmonopolizowania rynku mediów polonijnych.

W mojej ocenie tak ostra reakcja TVP związana jest z ogromną siłą internetu, która rośnie z dnia na dzień. To właśnie do globalnej sieci uciekają młodzi ludzie, a statystyki oglądalności postrzegalnych programów emitowanych przez tradycyjną telewizję lecą na łeb na szyję. Telewizja publiczna tak samo jak inni wydawcy naprawdę ma się czego bać bowiem w sieci konkurencja jest znacznie większa, a to może spowodować upadek obecnie dużych stacji, którymi Polskie społeczeństwo jest już znudzone. Na podobny temat miałem już zresztą okazję pisać w artykule „Czasopisma komputerowe w Polsce umierają szybciej niż się spodziewałem. To koniec Komputer Świata…”.

Społeczność, która zebrała się wołku kanału Max TV emitowanego na portalu YouTube doskonale daje przykład tego iż taka forma dostarczania treści video zdecydowanie bardziej odpowiada internautom niż ta obecnie oferowana przez tradycyjne media. Co ciekawe wszystkie materiały prezentowane przez wielkie medialne korporacje czy pojedynczych dziennikarzy w globalnej sieci muszą wyczerpująco rozwinąć poruszany temat i przekazać odbiorcy kilka punktów widzenia danego problemu. Inaczej nie ma co liczyć na odniesienie jakiegokolwiek sukcesu – „Papier przyjmie wszystko, internet już nie”.

Na naszych oczach dochodzi właśnie do rewolucji, o której już od kilku miesięcy „głośno krzyczę” na łamach niniejszej strony. Być może już za parę lat telewizja jaką znamy dzisiaj nie będzie istniała, a internet stanie się głównym medium? Jakie wy macie zdanie na ten temat i czy w ogóle popieracie akcję „Zlikwidować TVPolonia” prowadzoną przez Mariusz Max Kolonko? Na wasze opinie w tej sprawie czekam w komentarzach…

Przeczytaj również

, , , , , , , ,