Czy Polska to kraj trzeciego świata? W internecie chyba tak…

Czemu w Internecie nie ma porządnych polskojęzycznych serwisów na miarę tych z zza Oceanu czy Wielkiej Brytanii?

Fot: POPOEVER, Flickr | CC.

Fot: POPOEVER, Flickr | CC.

Kiedy przegląda się Polskie portale internetowe, a potem ich zagraniczne odpowiedni to od razu widać pewną przepaść jaka występuje pomiędzy nimi. Weźmy na przykład jeden z największych Polskich blogów technologicznych – Spider’s Web oraz jego anglojęzyczny odpowiednik, serwis Neowin.net. Różnica pomiędzy tymi portalami jest olbrzymia, zarówno pod względem technologicznym jak i kontentu. Ktoś może powiedzieć, że jest to kwestia rynku na którym działają oba serwisy. Wiadomo przecież, że internautów posługujących się językiem angielskim jest zdecydowanie więcej niż tych posługujących się językiem Polskim wobec tego portal Neowin czyta więcej osób co również przekłada się na zysk. Taka argumentacja nie jest jednak do końca prawdziwa. Dlaczego?

Aby to udowodnić znowu posunę się do porównania dwóch serwisów, a właściwie kanałów na portalu YouTube. Myślę, że nikomu z was nie trzeba tłumaczyć czym zajmują się redaktorzy The Verge (www.theverge.com) – oczywiście nowymi technologiami, oprogramowaniem i różnymi elektronicznymi gadżetami. Na łamach tego portalu znajdziecie obecnie wszystko co tylko tyczy się szeroko pojętej branży IT. Serwis ten pewnie może się pochwalić bardzo dobrymi statystykami, których nawet nie ma co porównywać do większości Polskich stron internetowych. Czy rzeczywiście jest tak naprawdę? Zajrzyjmy na portal YouTube i zobaczmy ile osób zasubskrybowało oficjalny kanał The Verge. Założę się, że pewnie nikt z was nie odgadł by tej jakże wielkiej liczby – 149 159 subskrybentów (stan na dzień 24.03.2013). Czy to rzeczywiście dużo?

Dla porównania kanał Niekrytego Krytyka może pochwalić się cztery razy lepszym wynikiem bo aż- 655 181 subskrybentami (stan na dzień 24.03.2013). Pójdźmy za ciosem i sprawdźmy na przykład liczbę fanów na Facebook’u, The Verge – 101 000, Niekryty Krytyk – 542 000. Wobec tego można zaryzykować stwierdzenie, że jeden z Polskich blogerów może pochwalić się znacznie większym zasięgiem niż największy anglojęzyczny blog na temat nowych technologii. Jeżeli więc kanał Niekrytego krytyka dysponuje większą liczbą „czytelników”, a właściwie to widzów,  co więcej nie tylko na portalu YouTube ale i w innych mediach społecznościowych to dysponuje więc porównywalnym lub nawet większym budżetem.

Przeprowadzając dalej tę analizę możemy dojść do wniosku, że gdyby w Polsce znalazł się choćby jeden dobrze dopracowany portal publikujący artykuły na temat nowych technologii to również mógł by on dysponować porównywalnymi lub nawet większymi funduszami niż serwis The Verge czy Neowin. Jak sami widzicie pieniądze tutaj nie odgrywają większej roli. Problem leży zupełnie gdzie indziej…

Pamiętam kiedy kilka lat temu zaczynałem moją przygodę z Internetem, a właściwie z blogowaniem oraz ogólnie programowaniem. Sieć WWW wyglądała wtedy zupełnie inaczej. Sam doskonale pamiętam czasy, kiedy aby przeczytać newsy na temat nowych gadżetów czy oprogramowania trzeba było po prostu kupować zwykłe papierowe wydania różnych czasopism komputerowych, które w kioskach znajdowały się raz na miesiąc lub dwa tygodnie. W tym samym okresie w innych krajach powoli zaczęły już pojawiać się strony, których głównym celem była publikacja różnego rodzaju artykułów. Pamiętajmy jednak, że było to parę lat temu dzisiaj jest zupełnie inaczej, a Polscy blogerzy powoli nadrabiają zaległości.

Niemniej jednak na porządny serwis w języku Polski poświęcony tematyce nowych technologii dorównujący poziomem portalu The Verge czy Neowin jeszcze pewnie będziemy musieli trochę poczekać… Mam jednak nadzieję, że nikt nie wpadnie na pomysł tłumaczenia artykułów słowo w słowo z tych dwóch witryn internetowych, ale będzie to funkcjonowało na zasadzie autorskich tekstów pisanych w oparciu o informacje osobiście zdobyte przez danego dziennikarza. Niestety do tej pory 99% newsów jest tworzona w oparciu o anglojęzyczny artykuł opublikowany wcześniej na łamach któregoś z zagranicznych portali.

Przeczytaj również

, , , , , , ,