Czy Spidersweb.pl i Antyweb.pl „zabetonowali” Polską blogosferę technologiczną?

Na łamach niniejszego bloga nie ukrywałem, że za bardzo nie przepadam za tekstami publikowanym przez „specjalistę od wszystkiego” czyli redaktora naczelnego Spidersweb.pl – Przemka Pająka, choć muszę przyznać, że niektóre wpisy są na całkiem przyzwoitym poziomie. Jeśli natomiast chodzi o nowinki technologiczne publikowane na Antyweb.pl to również nie czekam na nie z zapartym tchem głownie dlatego, że w dużej mierze teksty te są pisane w pośpiechu, brakuje tam jakiejkolwiek logi, a w przypadku materiałów na temat programowanie mam wrażenie, że autor nie ma pojęcia o czym pisze.

home-office-336373_1920

Fakty są jednak takie, że Spidersweb.pl oraz Antyweb.pl to dwie największe strony internetowe poświęcone tematyce nowych technologi, które zdecydowanie odbiegły od reszty stawki. Pytając przypadkowe osoby o blogi technologiczne, albo nie usłyszymy żadnej odpowiedzi albo po raz kolejny „Spidersweb” lub „Antyweb”. Pytanie tylko czy te dwie witryny internetowe to rzeczywiście blogi? Czy możemy w ogóle tego typu portale internetowe, gdzie pisze się o wszystkim związanym z technologią czyli w skrócie o wszystkim o czym się da, klasyfikować jako blogi technologiczne?

Żyjemy w czasach w których „nowa technologia” jest wszędzie nawet w kijach trekkingowych do spacerowania po górach czy w długopisach jednorazowych, na łamach serwisów technologicznych piszę się więc o wszystkim. Jak pewnie uważni internauci zauważyli, rozbieżność tematyczna na Spidersweb.pl oraz Antyweb.pl jest tak wielka, że nawet Onet, który jest typowym portalem może się przy tym schować. Kiedyś mając na myśli „blog” każdy wyobrażał sobie stronę internetową prowadzoną z pasji przez jakąś osobę na dany ściśle określony temat. Dzisiaj oczywiście ta definicja nie straciła na ważności, ale twory takie jak SW i AW wprowadziły nowe pojęcie takie jak „serwis blogowy”. W domyśle oznacza to po prostu witrynę internetową prowadzoną przez wielu autorów (blogerów). Pytanie tylko czy coś takiego może zaliczać się jako blog?

Przemek Pająk za każdym razem kiedy ktoś nazwie jego stronę www, portalem internetowym szybko prostuje to zdanie kwitując „My nie jesteśmy portalem”. Problem polega jednak na tym, że Spidersweb.pl oraz Antyweb.pl dawno temu przestały być blogami internetowymi, a stały się „wielkimi” serwisami gdzie jak już wspomniałem pisze się o wszystkim w pogodni za klikami, statystykami itd. Niestety z dobrych technologicznych blogów nie zostało już nic, a nowym małym graczom po prostu nie da się wybić. Dzisiaj chcąc prowadzić stronę internetową na ten temat, trzeba mieć „dojścia” praktycznie w każdej dużej firmie IT, bo inaczej pozostaje opracowywanie tekstów na podstawie materiałów prasowych. Należy jednak pamiętać, że w tej dziedzinie nie da się w żaden sposób rywalizować z dużo bardziej doświadczonymi portalami.

Jedyne czego nie mogę zaprzeczyć to osiągnięcia gigantycznego sukcesu zarówno przez Spidersweb jak i Antyweb, mało komu udaje się zbudować serwis internetowy w tematyce „Nowe technologie” całkowicie od zera i sprawić żeby docierał do ponad 200 tys. UU miesięcznie (źródło MegaPanel).

Wy też uważacie, że SW oraz AW dawno przestały być blogami?

Przeczytaj również

, , , , , ,

 • Wy też uważacie, że SW oraz AW dawno przestały być blogami?

  Ich naczelni dalej nazywają siebie blogerami a swoje strony blogami ale dla mnie to już dawno nie są blogi a po prostu serwisy informacyjne, w tym przypadku nakierowane na tech newsy. Zresztą antyweb to już nawet nie zwykła firma a spółka z własną siedzibą, ba już pierwsze przejęcie innego serwisu mają a sobą. Ogólnie za duże kalibry aby to jeszcze blogami nazywać.

  Mówiąc na nie blogi to i dobreprogramy są blogiem i naTemat, bo mają blogowy wygląd :) I chyba tylko dlatego by tak można powiedzieć o nich.

  Dla mnie blog kończy się, gdy wchodzi hierarchia, jedno, dwu osobowy team zamienia się na wielosobowy team pracujący (zdalnie lub w biurze) za wynagrodzenie i umowy. Do tego osoba/zewnetrzna firma od reklamy etc.

  Dla tego takiego Kominka dalej bym nazwał blogerem ale już Grzegorza czy Przemysława właścicielem serwisu informacyjnego, czy raczej grupy serwisów tematycznych.

 • mirek

  Gorzkie zale. Mowienie ze teraz nie da sie wybic malym jest nieprawdziwe. Tak samo mogl mowic marczak jak startowal z antywebem bo przeciez byl idg.pl czy chip.pl. Zawsze sie da, AW i SW tez da sie pokonac, kwestia czasu lub sposobu :)

  • fh

   DOKŁADNIE !!!

 • Też tak uważam. Niestety tu staję przed oczami wybór być czy mieć. Oba portale to już dawno blogami nazwać nie można. Jeżeli chcesz mieć to musisz zacząć pisać krótko wstawiać kolorowe zdjęcia, petardy, newsy, ciekawostki. filmiki. Masy można zdobyć tylko shitosem dla mas :)) Wstawienie słabej jakości wpisu z pytaniem co to Instagram dało mi 5000 wyświetleń w ciągu dnia. Fakt, że to był test ale sami widzicie…

 • Jupiter

  Myślę, że nie ma się co czepiać nazewnictwa. Czy to blog, czy nie blog. Co za różnica… Prawda jest taka, że kto chce, to znajdzie informacje, których szuka też w innych miejscach. Sądzę, że ten artykuł jest takim trochę typowo polskim marudzeniem. Ja uważam, że nie ma rzeczy niemożliwych i każdy bloger może się wybić, jeśli tylko znajdzie sposób. Trzeba próbować tak albo inaczej aż w końcu się uda. To samo dotyczy aplikacji mobilnych. Też można powiedzieć, że nie przebije się tych większych. To jednak zależy od bardzo wielu czynników. Nie można uogólniać. Ja tam wolę zawsze dotrzeć do innych źródeł niż te na pierwszych miejscach wyszukiwarki.