Dlaczego programiści używają komputerów Apple?

Jednym z pierwszych dylematów przed którymi staje młody programista, to wybór środowiska programistycznego, a co za tym idzie systemu operacyjnego z którego będzie korzystać na studiach oraz podczas dalszej kariery zawodowej. Na szczęście jest Apple ze swoim genialnym systemem Mac OS!

Fot: Giulio Magnifico, Flickr | CC.

Fot: Giulio Magnifico, Flickr | CC.

Kiedyś na jednym z portali internetowych poświęconym tematyce nowych technologii natrafiłem na artykuł na łamach którego autor opisywał cały proces tłumaczenia systemu Android. Nie była to publikacja sticte techniczna mający na celu ukazać sposób w jaki tłumaczy się jeden z najpopularniejszych mobilnych systemów operacyjnych ale było to raczej streszczenie „pojedynku” pomiędzy autorem tekstu, a systemem Windows oraz Linux. Jedno z ostatnich zdań tego wpisu jakoś szczególnie utknęło mi w pamięci: „Teraz już wiem, dlaczego do niektórych zadań programistycznych nie wykorzystuje się systemu Windows oraz Linux”.

Osoby które na co dzień nie są związane z branżą IT pewnie myślą, że wszyscy programiści, informatycy oraz inni inżynierowie używają komputerów Apple tylko dlatego, że są cool. Nic z tych rzeczy! System Apple dzięki bardzo dobremu wsparciu specjalistycznego oprogramowania znakomicie nadaje się do kodowania. Bez problemu uruchomimy z jego poziomu serwer Apache obsługujący PHP, Python oraz inne języki programowania. Przy użyciu systemu Windows jest to niestety trochę bardziej skomplikowane, a czasami nawet w ogóle nie możliwie. Sam nawet pamiętam czasy kiedy nie posiadałem Maca i serwer Apache instalowałem przez tydzień, aż w końcu po wielu niepowodzeniach uznałem, że skorzystam z „zamienników” czyli oprogramowania WampServer oraz XAMPP należy jednak brać pod uwagę, że tego typu rozwiązanie jest niestety mało profesjonalne. Co prawda Microsoft udostępnił programistom znakomite oprogramowanie o nazwie Visual Studio, ale środowisko to sprawdzi się tylko wtedy jeżeli pracujemy nad projektami przeznaczonym dla systemu operacyjnego Windows lub opartymi o technologie opracowane przez inżynierów z Redmond. Muszę jednak przyznać, że znakomicie ono spełnia swoją rolę. Tylko czy jest jakiś sens używania dwóch komputerów, kiedy można zrobić wszystko na jednym? Przecież nie ma żadnych przeszkód aby na Mac’u doinstalować system Microsoftu, natomiast w drugą stronę już niestety nie możemy wykonać tej czynności.

Wybór systemu Mac OS przez programistów nie wiąże się ogólnymi trendami panującymi na rynku, ale z możliwościami technologicznymi danego oprogramowania. Faktem jest, że łatwiej pisze się programy pod Windows korzystając z systemu operacyjnego Microsoftu, ale należy też pamiętać o tym, że już kodowanie w PHP czy innym tego typu języku będzie sporym problemem. Dlatego też programiści jeśli już muszą pracować w terenie to wykorzystują komputery MacBook, a w biurach Mac Pro lub zwykłe stacje robocze z dedykowanym oprogramowaniem skrojonym pod dany język. Ważne jest też aby maszyna na której się koduje była wyposażona w dużą ilość pamięci operacyjnej RAM oraz wydajny procesor. Jeżeli nie pracujemy z grafiką, to możemy kosztem tych dwóch podzespołów zaopatrzyć się w słabszą kartę graficzną ale ważne jest żeby zbytnio nie przesadzić i nie kupić czegoś z „dolnej półki”.

A wy jeżeli mielibyście nieograniczone fundusze to jaki kupilibyście komputer do programowania? Byłby to laptop czy może tradycyjny pecet z dwoma monitorami?

Przeczytaj również

, , , , , , , , , , , , ,