Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od obsługi skryptów JavaScript?

Jeszcze parę lat temu język JavaScript działający po stronie klienta traktowany był przez programistów jako dodatek do stron internetowych. Za jego pomocą poprawiało się głównie komfort obsługi danego portalu. Dzisiaj z wyłączoną obsługą skryptów JavaScirpt będziemy mieć spory problem z przeglądaniem stron WWW…

Fot: Noah Sussman, Flickr | CC.

Fot: Noah Sussman, Flickr | CC.

Zastanawiając się ostatnio nad zastąpieniem niektórych skryptów napisanych w PHP czyli działających po stronie serwera na skrypty JavaScirpt działające po stronie klienta postanowiłem zrobić mały eksperyment i wyłączyć obsługę tego języka w przeglądarce WWW. W efekcie podczas przeglądania portali internetowych napotkałem całą masę przeróżnych problemów. Właściwie to na każdej stronie jaką uruchomiłem poszczególne obrazki, nagłówki itd. nie były poprawnie wyświetlane, a na ekranie komputera pojawiał się komunikat „Włącz obsługę skryptów JavaScript”. Wnioski z tego eksperymentu są jasne. Jeżeli zastanawiacie się nad użyciem skryptów działających po stronie klienta do obsługi swojej strony internetowej to naprawdę nie ma się czego obawiać. W dzisiejszych czasach 99% internautów ma włączoną obsługę języka JavaScript więc zastosowanie tej technologii nie będzie wiązało się z większymi problemami. Należy jednak mieć na uwadze kwestię bezpieczeństwa i fakt, że dane obsługiwane po stronie klienta mogą zostać zmodyfikowane na przykład po przeprowadzeniu walidacji.

Skrypty JavaScript znacznie ułatwiają obsługę portali internetowych, przeglądanie zdjęć itd. są niezastąpione podczas relacji live czy na olbrzymich portalach newsowych gdzie informacje muszą pojawić się jak najszybciej bez konieczności ponownego przeładowywania strony. Myślę, że webmasterzy powinni zmienić trochę podejście do tej technologii i zapomnieć o czasach kiedy to obsługę skryptów JavaScript miała załączoną zaledwie garstka internautów. Dzisiaj ta technologia wykorzystywana jest praktycznie w każdym serwisie pora więc żeby i twój dołączył do tego grona.

Oczywiście należy również pamiętać o szybkości działania danego portalu i o tym iż niektóre elementy czasami lepiej wykonywać po stronie serwera na przykład za pomocą PHP. JavaScript powinno stosować się tylko i wyłącznie do poprawienia komfortu obsługi danego serwisu internetowego. Wykonywanie na jego podstawie całej strony może przynieść odwrotny skutek.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , , ,

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest