Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od wielkich korporacji w internecie?

Włączając przeglądarkę internetową zdecydowana większość osób od razu uruchamia wyszukiwarkę Google, sprawdza pocztę na Gmail oraz przegląda newsy na przykład na portalu TVN24.pl. Jestem ciekaw ile osób zdaje sobie sprawę z faktu iż tak naprawdę 90% usług z jakich korzysta w sieci to produkty wielkich korporacji?

Fot: Jason A. Howie, Flickr | CC.

Fot: Jason A. Howie, Flickr | CC.

Całkiem niedawno uruchamiając laptopa i przeglądarkę Google Chrome zdałem sobie sprawę, że tak naprawdę bardzo rzadko się zdarza żebym w czasie wolnym przeglądał strony internetowe (za wyjątkiem blogów) i korzystał z różnych usług które nie były by świadczone przez wielkie korporacje. Typowy dzień zaczynam jak pewnie każdy z was od przeczytania poczty e-mail tutaj oczywiście króluje Gmail (Google) oraz newsów na różnego rodzaju portalach informacyjnych (TVN24, RMF24, Onet itd.), następnie przeglądam blogi technologiczne i tutaj znowu korzystam z serwisów należących do wielkich korporacji medialnych przykładem tego jest choćby The Verge (Vox Media). W dalszej kolejności zaglądam na Facebooka, YouTube (Google), Google+ (Google), Twittera, SkyDrive (Microsoft) itd. Wymieniać można było by długo, ale nawet gdybym poświęcił te kilkanaście linijek tego artykułu na wypisanie wszystkich usług z jakich korzystam w sieci to i tak próżno było by szukać na tej liście jakiejkolwiek strony czy aplikacji używanej przeze mnie regularnie i co najważniejsze nie należącej do wielkiej korporacji.

Internet został zdominowany przez Amerykańskie firmy i inwestorów. Jeżeli ktoś chciałby osiągnąć jakikolwiek sukces w branży IT to niestety bez wielkich pieniędzy tego nie dokona no chyba, że wpadnie na pomysł dorównujący założycielom wyszukiwarki Google, czy twórcy Facebooka. To jednak biorąc pod uwagę realia rynkowe i olbrzymie siły w postaci armii programistów jakimi dysponują giganci z Doliny Krzemowej może być bardzo trudne, a wręcz niemożliwe do wykonania.

Mam jednak nadzieję, że za parę lat to właśnie o jednej z Polskich firm będą mówić miedia na całym świecie, jak kiedyś i zresztą obecnie mówi się na temat Amerykańskich gigantów z Doliny Krzemowej. Czy wśród Polskich studentów jest przyszły Steve Jobs? Myślę, że tak i już za parę lat przekonamy się kto nim się zostanie, być może będzie to Michał z Poznania, a może Ania z Krakowa… To właśnie od tegorocznych maturzystów i studentów zależy jak w przyszłości będzie wyglądał internet i czy w ogóle będziemy używać wyszukiwarki Google…

Przeczytaj również

, , , , , , , ,