Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Lofi Robot uczy robotyki przez zabawę!

Jak już pisałem jakiś czas temu na Facebookowym fanpageu bloga, trafiła do mnie paczka zawierająca zestaw Lofi Robot. Jest to tak naprawdę drewniana skrzynka, w które można znaleźć elementy konstrukcyjne robota (wycięte z drewna), wkrętak, śrubki oraz całą potrzebną elektronikę (kable, płytkę sterującą, czujniki itd.). Zestaw ten przeznaczony jest dla dzieci chcących poznać podstawy robotyki, elektroniki oraz programowania! Jak dla mnie idealnie, bo osobiście nie miałem wiele styczności z robotyką tak, że całkiem fajnie się złożyło, że dostałem do testów coś co nie wymaga zaawansowanej wiedzy robotycznej ani elektronicznej.

Początki (bywają trudne)…

Swoją przygodę rozpocząłem oczywiście od rozpakowania dość sporego pakunku. To wymagało wykręcenia kilku wkrętów z górnego wieczka skrzynki – muszę przyznać, że było to dość oryginalne otwieranie paczki, jak zresztą widać już na samym początku przydał się śrubokręt, który co prawda jest dołączony do zestawu ale można się do niego dostać dopiero po otwarciu pudełka. Po uporaniu się z tym zdaniem moim oczą ukazała się oto taka zawartość:

Oraz dodatkowe elementy, ukryte pod robotem…

Całe szczęście, że nie musiałem składać robota samodzielnie, ale trafił on do mnie w formie „gotowej do użytku” – z tego co się orientuję w zestawach przeznaczonych do normalnej sprzedaży już nie ma takich udogodnień. Ja akurat miałem to szczęście, że nie musiałem siedzieć przy tym cały dzień choć z drugiej strony była by to całkiem przyjemna zabawa! Co ciekawe to i tak nie uchroniło mnie od problemów. Jak się później okazało, przez dobre kilka minut szukałem przycisku on/off umożliwiającego uruchomienie całego zestawu, a po jakiś dwudziestu minutach w końcu udało mi się sparować system z telefonem za pomocą specjalnej aplikacji udostępnionej przez twórców robota oraz sprawdzić jego „umiejętności” dzięki przykładowym skryptom. Oczywiście opóźnienie to nie wynikało z błędów producenta, ale z tego, że pierwszy raz w życiu miałem z czymś takim do czynienia. Uważam, że to bardzo dobry wynik, a konstrukcja całego robota nie jest jakoś przesadnie trudna, wszak to zabawka dla dzieci ;)

Nauka przez zabawę

Poza fizycznym składaniem różnych konstrukcji robotycznych zestaw Lofi robot umożliwia również naukę programowania poprzez układanie puzli symulujących poszczególne instrukcje sterujące robotem (np. poruszanie silnika, wykrywanie światła itd.). Jak to wygląda w praktyce, możecie zobaczyć na poniższym print-screenie:

Oczywiście sterować robotem możemy również ręcznie dzięki specjalnemu modułowi pada:

Jak widać, zestaw ten stwarza bardzo fajne możliwości do nauki podstaw robotyki oraz programowania przez zabawę. Cała platforma została oparta o platformę Arduino co czyni ją uniwersalną na różnego rodzaju pomysły i projekty.

Różne konfiguracje i różne pomysły

To co najbardziej spodobało mi się w Lofi Robocie jest fakt, że wszystkie części mechaniczne to tak naprawdę drewniane klocki idealnie ze sobą dopasowane, które łączymy wkrętami. Jak już wspomniałem wcześniej umożliwia nam to zbudowanie różnych konfiguracji robota, co jest znakomitą zabawą. Dla przykładu, nasz robot może stać się wiatrakiem, poduszkowcem czy też robotycznym ramieniem.

Dodatkowo na wielki plus zasługuje stale powiększająca się baza edukacyjna, zawierająca różnego rodzaju plany nowych części, projekty oraz tutoriale przestawiające praktyczne wykorzystanie istniejących komponentów Lofi Robota.

Jeśli jesteście zainteresowani zakupem takiego zestawu to odsyłam was do strony producenta: lofirobot.com. Natomiast w komentarzach możecie podzielić się waszymi pytaniami odnośnie robota.

Za udostępnienie Lofi Robota do testów dziękuję firmie lofirobot.com.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , , ,

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

  • Dominik pisze:

    Takie majsterkowanie jest idealne dla początkujących w tej dziedzinie. Można nauczyć się podstaw robotyki, aby później samodzielnie zajmować się projektowaniem różnych konstrukcji. Sam wyrabiałem podstawy na amatorskich projektach z wykorzystaniem Arduino.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest