Na stażu w Comarchu poznam… embedded #3

Skoro wtorek, to czas na publikację kolejnego artykułu związanego z programem stażowym w firmie Comarch. Dzisiaj na warsztat wziąłem tematykę związaną z technologią embedded. Jest to o tyle ciekawe zagadnienie, że tak naprawdę w tym roku dopiero po raz drugi zostanie uruchomiony staż dla studentów informatyki, który będzie poruszał zagadnienia związane z elektroniką oraz popularnym w ostatnim czasie Internet of Things. Co więcej, studenci będą mieli okazję poszerzać swoje umiejętności w jednym z najlepiej wyposażonych laboratoriów tego typu w Europie, dlatego też ten profil stażowy jest dostępny tylko dla kandydatów gotowych spędzić wakacje w Krakowie.

Laboratorium IoT – Comarch. Fot. Piotr Krajewski.

Jak to wygląda od kuchni?

Staż będzie polegał na aktywnym udziale w projektowaniu elektroniki oraz w rozwoju aplikacji typu embedded. Jego zaletą będzie to, że zadania które zostaną przydzielone stażystom, będą powiązane z urządzeniami, nad którymi aktualnie są prowadzone prace. Nie będą to zadania wymyślone specjalnie na potrzeby stażu – efekty pracy stażystów będą zaimplementowane w produkcyjnych urządzeniach. Dzięki temu stażyści staną się pełnoprawnymi członkami zespołów R&D. Projekty stażowe będą tak dobierane, aby nie były zbyt proste, ale stanowiły pewnego rodzaju wyzwanie. Z drugiej strony, aby były możliwe do ukończenia w czasie trwania stażu, gdyż jego celem jest zapoznanie stażystów z całym profesjonalnym cyklem R&D elektroniki i rozwoju oprogramowania embedded – od koncepcji poprzez projektowanie i R&D po testowanie.

Jak już zresztą wspomniałem, Comarch posiada halę IoT Plant wyposażoną w najnowszy sprzęt do szybkiego prototypowania oraz montażu urządzeń, co pozwoli stażystom zapoznać się również z profesjonalną produkcją urządzeń elektronicznych. Stażyści będą mieli okazję poznać tę stronę świata embedded, o której na studiach się nie mówi albo mówi się niewiele. Pracownicy Comarch przedstawią między innymi ograniczenia, jakie są stawiane profesjonalnej elektronice poprzez dyrektywy UE oraz jak sobie z nimi radzić (kompatybilność EMC, bezpieczeństwo elektryczne i inne). Studenci poznają również charakterystykę pracy w zespole oraz będą mieli okazję zapoznać się z narzędziami do zarządzania projektami.

Co ciekawego będzie można zrobić?

Projekty, nad którymi obecnie prowadzone są prace, są projektami z branży medycznej, a dokładniej są to urządzenia telemedyczne. Jak sama ich nazwa wskazuje, są zdolne wykonywać badania medyczne, a ich wyniki przesyłać drogą radiową do placówki medycznej. Urządzenia te w związku z tym integrują w sobie różne moduły służące do komunikacji radiowej, co stawia znaczne wyzwania zarówno dla programistów embedded, jak i dla elektroników. Jeżeli chodzi o część diagnostyczną, są to głównie urządzenia do badania aktywności mięśnia sercowego (EKG), ale nie tylko. Comarch posiada również wyspecjalizowany dział testowy elektroniki embedded, gdzie opracowywane są urządzenia i oprogramowanie testujące gotowe produkty, często współpracujące z jednym z najnowocześniejszych w Polsce systemów testujących Seica FLYING PROBE TESTER PILOT V8.

Co trzeba umieć, żeby zostać przydzielonym do działu zajmującego się embedded?

Z pewnością zainteresują Was wymagania, jakie należy spełnić aplikując na omawiany profil stażowy. Oczywiście, żadne komercyjne doświadczenie nie jest konieczne, ale dobrze by było, abyście dysponowali wiedzą z zakresu routingu i layoutu PCB 2, znajomością oprogramowania Altium Designer/Eagle oraz ogólnymi informacjami z zakresu elektroniki cyfrowej – takie wymagania właśnie będą stawiane studentom chcącym rozwijać się w zakresie projektowania elektroniki.

Osoby zainteresowane stricte profilem embedded powinny wykazać się dobrą znajomością języków niskopoziomowych C i C++, języka Python oraz architektury ARM.

Podczas projektowania elektroniki wykorzystywane jest środowisko Altium Designer. Pracownicy Comarch korzystają z zarówno układów analogowych, cyfrowych jak i RF. Layout głównie prowadzimy z wykorzystaniem stackup’u 4 i 6-cio warstwowego. Jeżeli chodzi o część związaną z oprogramowaniem embedded, to tutaj dominują języki C i C++. W dziale testowym swoje zastosowanie znalazł także język Python. – mówi Paweł Zajdel, kierownik zespołu elektroniki w Comarch.

Charakterystyka pracy w dziale embedded

Comarch rozwija wiele produktów jednocześnie, co wiąże się z potrzebą stosowania odpowiednich technik zarządzania projektem oraz zespołem. Podczas rozwoju zarówno elektroniki, jak i oprogramowania wykorzystywane są techniki Agile oraz odpowiedni software umożliwiający sprawną pracę z metodykami zwinnymi (JIRA). Studenci będą mogli poznać te metodyki i narzędzia. Wspólnie z opiekunami stażu zobaczą, w jaki sposób planowane są produkty, jak przydzielane są zadania, jak zgłaszane są nowe wymagania oraz błędy i zobaczą, w jaki sposób za pomocą tychże narzędzi można kierować pracą w zespole.

Co oferuje staż w Comarch?

Uświadomiłem sobie, że nie napisałem nic o tym, co Comarch oferuje stażystom, tak więc nadrabiam zaległości. Poza zdobyciem doświadczenia w pracy przy ciekawych projektach, ich realizacji pod okiem specjalistów IT, studenci mogą liczyć między innymi na miesięczne wynagrodzenie w wysokości 2525 brutto. Ponadto do dyspozycji każdego studenta jest pięć dni płatnego urlopu. W Krakowie stażyści mogą również korzystać z centrum rekreacyjnego (basen, siłownia, sauna) znajdującego się w kampusie firmy.

Jak aplikować?

Jeśli zainteresował Was profil embbeded i chcielibyście zaaplikować to wszystkie niezbędne informacje znajdziecie na stronie: kariera.comarch.pl/staz/staz-embedded. Ja ze swojej strony przypomnę tylko, że czas na wysyłanie zgłoszeń na tegoroczną edycję stażu macie do 25 kwietnia 2018, więc warto się pospieszyć.

Artykuł ten powstał przy współpracy z firmą Comarch SA. Jest on trzecim z dziesięciu wpisów, jakie ukażą się na blogu w ramach serii „Staż w Comarchu 2018”. Kolejny artykuł będzie miał swoją premierę za tydzień we wtorek 24.04.18.

Przeczytaj również

, , , , , , , , , , , , , ,