O tym jak The Verge „wyśmiał” wszystkie Polskie serwisy na temat nowych technologii podczas premiery Motoroli Moto X

Polskie serwisy internetowe poświęcone stricte tematyce nowych technologii pomimo tego, że tak naprawdę są nielegalnym tłumaczeniem swoich anglojęzycznych odpowiedników to cały czas utrzymują się na rynku. Dlaczego? Dlatego, że nie ma i w najbliższym czasie nie będzie dla nich żadnej alternatywy. Jeżeli więc interesują was nowinki technologiczne to przygotujcie się na przymusowe czytanie dwóch blogów Spidersweb.pl i Antyweb.pl oraz ich nieudolnych polskich kopii.

Fot: Phil Dokas, Flickr | CC.

Fot: Phil Dokas, Flickr | CC.

Parę dni temu odbyła się premiera nowego telefonu Motoroli nazwanego Moto X, która wywołała niemałe poruszenie w mediach i to nie tylko tych zajmujących się nowymi technologiami. Nikt inny jednak nie wyprodukował tyle materiałów na ten temat ile redakcje polskich serwisów technologicznych. Artykuły związane z najnowszym telefonem Motoroli opracowanym wspólnie z Google pojawiały się już kilka miesięcy przed zaplanowaną premierą  Moto X i z każdym dniem ich przybywało. Co ciekawe internauci nad Wisłą, którzy nie znają języka Angielskiego mogli również śledzić na bieżąco relacje live z konferencji na której dwie Amerykańskie firmy prezentowały swój najnowszy produkt. Niebyło by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że zdecydowana większość materiałów opracowanych przez redaktorów takich serwisów jak AntyWeb.pl czy SpidersWeb.pl to nieudolna i całkowicie nielegalna próba skopiowania tego co opublikowali w języku Angielskim dziennikarze portalu The Verge. Oczywiście, każdy ma prawo napisać newsy na dowolny temat opierając się na informacjach podanych przez inne medium ale już publikacja na przykład kilkudziesięciu zdjęć czy tworzenie całej relacji Live opierającej się tylko i wyłącznie na tym co podają dziennikarze innego serwisu jest delikatnie mówiąc kuriozalne.

Fani nowych technologii niestety skazani są na czytanie dużych Polskich portali piszących na ten temat, które są nieudolnym tłumaczeniem jeszcze większych od nich konkurencyjnych stron. Gdyby na przykład The Verge zdecydowało się na otworzenie polskiego oddziału i zatrudnieniu tam samych tłumaczy zajmujących się tylko i wyłącznie przepisywaniem na nasz ojczysty język materiałów podawanych przez Anglojęzyczną część swojego portalu to jestem w 100% pewien, że wystarczyło by tylko kilka tygodni na to żeby pseudo strony i pseudo dziennikarze pracujący dla SpidersWeb.pl oraz AntyWeb.pl zniknęły z rynku. Jest to całkowicie niepoważne, że tak wielkie portale, które odwiedza dziennie kilkadziesiąt tysięcy osób (jak na Polskie realia to całkiem dobry wynik) uprawiają tak żenujące praktyki.

Niestety w najbliższym czasie pewnie wiele w tej sprawię się nie zmieni ale mam nadzieję, że czytelnicy tego typu stron w końcu zaczną oczekiwać autorskich materiałów, a nie kopii z anglojęzycznych źródeł.

Chciałbym tutaj zwrócić również uwagę na znakomitą pracę jaką wykonuje redakcja serwisu www.dobreprogramy.pl. Jest to jedna z niewielu polskojęzycznych stron na łamach, której możemy znaleźć naprawdę bardzo dobre materiały dotyczące branży IT, Informatyki, komputerów czy programowania. Właśnie takie serwisy zasługują na tych czytelników, którzy teraz podnoszą statystyki pseudo portalom na siłę określających się jako blogi. AntyWeb.pl oraz SpidersWeb.pl już od dawien dawna przecież nie są blogami jak próbują nam wmówić ich właściciele. Dobry marketing niestety polega na kłamstwie…

Przeczytaj również

, , , , , ,