Właśnie wróciłem z 4Developers, było genialnie!

Tytuł artykułu jest trochę na wyrost, bowiem mamy już środę, a 4Developers odbył się w poniedziałek (w domu byłem późnym wieczorem) ale mam nadzieję, że mi to wybaczycie. Jak pewnie wiecie w tym roku objąłem to wydarzenie patronatem medialnym, dzięki czemu między innymi mogliście otrzymać darmową wejściówkę, którą można było uzyskać biorąc udział w facebookowym konkursie. Powiem szczerze, że było naprawdę warto, a czas jaki spędziłem w Warszawie był naprawdę wykorzystany do granic moich możliwości.

Organizacja…

Do Warszawy przyjechałem ok. godziny 7:30 i po krótkiej podróży autobusem miejskim z Dworca Centralnego do hotelu Sangate Airport znalazłem się w samym centrum pozornie wielkiego zamieszania. Przeogromna liczba uczestników (według organizatorów było ok. 1 800 osób) i tyle pozytywnej energii robiło naprawdę spore wrażenie. Oczywiście kolejek przy rejestracji nie udało się uniknąć. Choć warto wspomnieć, że obsługa umilała ten czas rozdając karty z gry planszowej „5 sekund”, którymi można było się zająć przy okazji integrując z innym osobami. Co więcej tak naprawdę pomimo tylu oczekujących i tak nie musiałem długo czekać.

Hmm, gdzie by teraz pójść?

Na 4Developers odbywało się tyle wykładów i różnych innych wydarzeń, że naprawdę nie wiadomo było co wybrać. Po paru minutach zdecydowałem jednak, że na początku wezmę udział w warsztatach z podstaw pisania testów automatycznych. Niestety prowadzący trochę nie za bardzo przygotował się do tych zajęć i tak naprawdę przez pierwsze 15 minut kilka osób walczyło z konfiguracją swoich komputerów, żeby potem stwierdzić iż nie będą nic robić. Tak więc warsztaty przekształciły się w mini wykład na którym mimo wszystko można było się dowiedzieć o kilku ciekawych rzeczach.

W dalszej kolejności udałem się między innymi na prelekcję pod tytułem „Zanim założysz startup„, gdzie poznałem kilka ciekawych rad na temat prowadzenia własnej firmy informatycznej oraz różnicy między software housem, a przedsiębiorstwem sprzedającym konkretny produkt. Wziąłem również udział w moim zdaniem jednej z najciekawszych konferencji jaka się odbyła w tym roku. W trakcie jej trwania dopowiedzieliśmy sobie na pytanie jak architekt oprogramowania może spowodować katastrofę w ruchu lądowym?

Fani wszelkiej automatyzacji, inteligentych systemów smart city itd. byli naprawdę zadowoleni. Przy okazji można było się również dowiedzieć o różnych zagrożeniach tego typu rozwiązań powodowanych przez niechlujnych inżynierów oraz ogólnie politykę korporacji, które to zbytnio nie spieszą się do wygrywania aktualizacji i popraw bugów.

4Developers to naprawdę spore wydarzenie!

Jeśli ktoś nie może sobie wyobrazić jak wyglądała organizacja 4Developers to niech spojrzy na poniższe zdjęcie przedstawiające salę w której można było między innymi skorzystać z zimnego poczęstunku (napojów, ciastek itd.), trochę się zrelaksować korzystając z konsol do gier, stołu do tenisa stołowego czy też boiska do siatkówki! Dodatkowo można było również porozmawiać z wieloma różnymi firmami, które wsparły organizację konferencji:

(kliknij w zdjęcie aby powiększyć)

Miejsce gdzie można było wytchnąć od ciągłych prezentacji i tego całego ogromu wiedzy:

Lepszego miasta niż Warszawa nie mogło być!

Na 4Developers zjechali się programiści z całego kraju, w autobusie ZTM, którym jechałem na konferencję 90% pasażerów to właśnie byli jej uczestnicy, w pociągu do Krakowa również dało się spotkać sporo osób z charakterystycznymi identyfikatorami. Nic więc dziwnego, że organizatorzy na miejsce spotkania wybrali jedno z największych miast w samym sercu Polski. To był bardzo dobry wybór!

Na zakończenie wszystkich już teraz zapraszam na kolejną edycję – jak widać jest naprawdę warto, a dla tych, którzy nie chcą tyle czekać mam dobrą wiadomość. Już we wrześniu odbędzie się „regionalny” pierwszy w historii Gdański 4Developers, jeśli więc mieszkacie na północy Polski to koniecznie wpadnijcie.

Przeczytaj również

, , , , , , , , ,