[infografika] Internet dekadę temu, czyli jak zmieniała się globalna sieć?

Informatyka to zarazem najmłodsza i najszybciej rozwijająca się dziedzina nauki. Wygląd stron WWW czy języki programowania zmieniają się praktycznie codziennie. Przyjrzyjmy się więc ewolucji internetu do jakiej doszło podczas ostatniej dekady…

Fot: mfophotos, Flickr | CC.

Fot: mfophotos, Flickr | CC.

W 2002 roku z globalnej sieci korzystało zaledwie 569 milionów osób (9.1% światowej populacji) podczas gdy dziś internetu używa aż 2.27 miliarda osób (33% światowej populacji). Zmiana ta jest dość znacząca ale jeszcze ciekawszy jest ranking najczęściej wyszukiwanych haseł w 2002 oraz 2012 roku. Tak więc dziesięć lat temu wyszukiwarki internetowe najczęściej wyświetlały informacje na temat: Spidermana, Shakiry oraz zimowych igrzysk olimpijskich, podczas gdy w 2012 roku internauci interesowali się głownie piosenkarką Rebeccą Black, serwisem społecznościowym Google+ czy telefonem iPhone 5.

Dekadę temu pobranie 56 tysięcy piosenek zajmowało bagatela 12 i pół minuty, dziś tę samą operację można wykonać w zaledwie 18 sekund. W niesamowitym tempie rozrastała się również sieć społeczna w 2002 roku było to 3 miliony użytkowników, a dziś jest ich już 900 milionów. Interesującym porównaniem jest również ranking przeglądarek. Dziesięć lat temu do Internet Explorera należało aż 95% rynku teraz jest to zaledwie 39%. Program Microsoftu musiał ustąpić pola Google Chrome, aplikacji Firefox oraz Operze. Liczba stron WWW również uległa zmianie, dawniej było tylko 3 miliony kiedy dziś jest ich aż 555. Co ciekawe strony internetowe ładują się teraz o 10 sekund szybciej niż dekadę temu.

the-internet-a-decade-laterŹródło: www.bestedsites.com.

Przeczytaj również

, , ,