Już w tym tygodniu na YouTube pojawią się płatne subskrypcje…

Wprowadzenie opłat za dostęp do materiałów premium na portalu YouTube było tylko kwestią czasu. Pytanie tylko czy nie jest to samobójczy strzał w stopę?

Fot: albertbredenhann, Flickr | CC.

Fot: albertbredenhann, Flickr | CC.

Zyski jakie przynoszą reklamy emitowane przez Google liczone są przez Amerykańską korporację w milionach. Inaczej jednak sprawa wygląda jeśli chodzi o właścicieli kanałów na portalu YouTube, którzy publikują i tworzą całą zawartość jednego z największych serwisów internetowych na świecie. Oni niestety nie zarabiają dużych pieniędzy co oczywiście przekłada się na mniejszy zysk oraz gorszą jakość publikowanych materiałów. Bez odpowiedniego sprzętu (czyli pieniędzy) nie da się przecież nagrać porządnego video. Google jednak zamierza rozwiązać ten problem wprowadzając płatne subskrypcje, które będą polegać na tym iż dostęp do niektórych kanałów będzie możliwy po uiszczeniu odpowiedniej opłaty (prawdopodobnie będą to 2 dolary na miesiąc). Należy jednak zwrócić uwagę, że Polscy internauci przynajmniej na razie nie mają się czego obawiać bowiem mechanizm ten będzie w ciągu najbliższych kilku miesięcy obejmował tylko i wyłącznie Amerykę. Co oczywiście nie znaczy, że internauci z innych krajów będą mieli bezpłatny dostęp do materiałów za których oglądnięcie internauci z USA muszą zapłacić.

Jestem naprawdę ciekaw jak to wszystko sprawdzi się w praktyce?

YouTube

YouTube to serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie i oglądanie filmów. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.

Pierwszym filmem wysłanym na YouTube był Me at the zoo użytkownika jawed. Film został załadowany 23 kwietnia 2005 o 20.27.

Przeczytaj również

, , , , ,