Został ujawniony kolejny hakerski atak sponsorowany przez rząd USA i Izraela

Wojny między danymi krajami w cyberprzestrzeni zdarzają się coraz częściej. Jeszcze parę lat temu nie były tak popularne jak dzisiaj, co zresztą ma swoje zalety i wady. Niestety zdecydowanie więcej jest skutków ubocznych takich praktyk, a co najważniejsze w tej wojnie nigdy nie będzie wygranego…

Fot: Cubosh, Flickr | CC.

Fot: Cubosh, Flickr | CC.

Według dyrektora firmy Kaspersky, wirus Stuxnet mający na celu walkę z Irańskim programem nuklearnym wymknął się całkowicie spod kontroli i doprowadził do poważnych problemów nie tylko Irańczyków ale i zwykłych Europejskich internautów. Program ten został stworzony w celu zakłócania pracy urządzeń produkowanych przez firmę Simens, które są używane przez tysiące, a nawet miliony osób oraz Irańską Elektrownię Atomową.

Wirus obecnie wymknął się całkowicie spod kontroli, a jego kod źródłowy można znaleźć w sieci. Co więcej zniszczył on ponad 100 000 Europejskich komputerów.

Według właściciela firmy Kaspersky tego typu oprogramowanie nie funkcjonuje jak zwyczajna kowalencyjna broń, która po osiągnięciu danego celu nie nadaje się do użytku. Wirus taki można bez problemu przechwycić, zmodyfikować parę linijek i ponownie użyć.

Stuxnet

Stuxnet – działający w systemie Windows robak komputerowy, po raz pierwszy wykryty w czerwcu 2010. Jest pierwszym znanym robakiem używanym do szpiegowania i przeprogramowywania instalacji przemysłowych. Zawierał rootkit na system Windows, pierwszy w historii PLC rootkit. Wykorzystywał też wiele luk 0-day.  Wirus miał zdolność aktualizacji metodą peer-to-peer.

Najstarsze znane kompilacje Stuxneta pochodzą z 2009 roku. W porównaniu do późniejszych wersji nie mają one zasobu 207 (zaszyfrowany DLL propagujący wirusa na dyskach USB), który jest pluginem Flamea (prawdopodobnie najbardziej skomplikowany wirus jaki kiedykolwiek odkryto, wykrada on informacje z komputera i jego otoczenia włączając mikrofony oraz łącząc się z innymi urządzeniami elektronicznymi przez Bluetooth), co sugeruje, że z jego kodu powstał Stuxnet.

Nie jest pewne kto i dlaczego napisał Stuxneta choć na ten temat istnieje wiele teorii, w tym teorii spiskowych. W styczniu 2011 pojawiły się informacje o opracowaniu wirusa przez specjalistów izraelskich i amerykańskich, co w czerwcu 2012 roku potwierdzili współpracownicy Obamy, ujawniając wiele bardziej szczegółowych danych.

Źródło: TVN 24, Wikipedia.

Przeczytaj również

, , , , , ,