Android to najlepszy system na komórki. Czy na pewno?

Wiele osób zafascynowanych jest systemem operacyjnym od Google – Androidem. Niestety zapominają oni, że nie jest to jedyny dostępny produkt na rynku oraz nie mają pojęcia o kilku poważnych jego wadach.

Fot:  Saad Irfan, Flickr | CC.

Fot: Saad Irfan, Flickr | CC.

Ostatnio w sieci bardzo dużo pisze się na temat Nokii i ich serii smartphone’ów z systemem Windows Phone. Niektórzy analitycy, twierdzą nawet, że za parę lat Nokia i system operacyjny Microsoftu przejmą dzisiejszą pozycjęAndroida.

Pewnie zastanawiacie się czy jest to w ogóle, możliwe. Mi też się to wydawało mało prawdopodobne dopóki nie poznałem zalet i wad obydwu platform.

Głównym problemem Androida jest jego kluczowa zaleta, a zarazem wada – fragmentacja. Dzięki niej systemGoogle, można „wsadzić” dosłownie wszędzie. Praktycznie do każdego telefonu, lodówki, mikrofalówki, zmywarki czy pralki. Niestety, ta zalet wiąże się z jednym głównym problemem – brakiem możliwości aktualizacji oprogramowania. Spowodowane jest to tym, że po mimo wydania przez Google, nowej wersji systemu końcowi użytkownicy muszą i tak czekać, aż producent ich urządzenia przygotuje specjalnie przeznaczoną dla nich wersję aktualizacji. Niestety w rzeczywistości producenci sprzętu elektronicznego nie przeprowadzają uaktualnienia oprogramowania w swoich starych urządzeniach i pozostawiają klientów samym sobie. Co wiąże się z różnego rodzaju problemami związanymi na przykład z bezpieczeństwem.

Z systemem mobilnym Microsoftu nie ma takich problemów. Firma z Redmond skutecznie walczy z fragmentacją swojego oprogramowania między innymi ustalając ścisłe wytyczne dotyczące wymogów technicznych sprzętu na jakim można instalować system operacyjny Windows Phone. Ten zabieg oraz współpraca z Fińską firmą zajmującą się produkcją telefonów komórkowych – Nokią, może okazać się kluczem do sukcesu OS’u Microsoftu i Noki.

A wy, który system wolicie Android czy Windows Phone?

Przeczytaj również

, , , , ,