Aplikacja napisana przez 17 latka sprzedana za 30 milionów dolarów!

Geniusz czy dobry programista? Yahoo kupił za 30 milionów program napisany przez 17 latka!

summly

Programista to najfajniejszy zawód na świecie! Wiele osób jednak ma trochę odmienne zdanie na ten temat, o czym zresztą pisałem w artykule „Stereotypy o informatykach – niestety często są powtarzane, a mijają się z prawdą…”. Co ciekawe opinia tych wszystkich sceptyków, szybko ulega zmianie kiedy świat obiegają historie takie jak ta, którą opisałem poniżej. Pytanie tylko ile w nich jest prawdy, a ile informacji dopisanych przez nie do końca zorientowanych w temace dziennikarzy?

Trzy lata temu pewien 15 latek z Wielkiej Brytanii – Nick D'Aloisio rozpoczął prace nad aplikacją Summly. Program ten za pomocą specjalnie napisanych algorytmów (swoją drogą, to chłopak musiał być naprawdę dobry z matematyki) „przeczesywała” przeróżne artykuły w Internecie, a następnie generowała ich streszczenie, które potem było wyświetlane końcowemu użytkownikowi. Aplikacja ta szybko podbiła serca klientów sklepu App Store i jury konkursu App Store Best of 2012. Nie ma zresztą w tym nic dziwnego bowiem program jest naprawdę dobry, a co najważniejsze użyteczny.

Sama aplikacja może nie porwała tłumów i nie przyniosła swojemu autorowi milionowych dochodów ale wykorzystana do jej budowy technologia (czyli algorytmy matematyczne) okazała się na tyle interesujące, że szybko zainteresował się nimi dawny internetowy gigant czyli Yahoo. Młody Brytyjczyk za sprzedaż swojej firmy dostał bagatela 30 milionów dolarów w gotówce! Co więcej zagwarantował sobie tym sposobem prace dla jednej z największych korporacji z Doliny Krzemowej.

Przedstawiciele Yahoo poinformowali również, że aplikacja Summly nie będzie dalej rozwijana. Trafi więc na śmietnik, ale jej kod zostanie wykorzystany w innych rewolucyjnych usługach Yahoo. Niestety nie wiadomo w jakiej sytuacji znaleźli się teraz obecni inwestorzy, którzy w program młodego Brytyjczyka włożyli już ponad 1.5 miliona dolarów! Żadna ze stron jak na razie nie chce ujawnić szczegółów transakcji. Można się jedynie domyślać, że naprawdę nieźle zarobili na tej fuzji.

Jeżeli ktoś z was chciałby poznać więcej informacji na temat aplikacji Summly to odsyłam do oficjalnej strony, która jest poświęcona temu programowi: www.summly.com. Pozostałym programistą, życzę podobnych sukcesów mam nadzieję, że w końcu ktoś z was zmieni świat i to w pełnym tego słowa znaczeniu!

Przeczytaj również

,