Czy Android to wolne oprogramowanie? Oczywiście, że nie…

Jednym z koronnych argumentów zwolenników Androida jest fakt iż system ten spełnia definicje wolnego oprogramowania dzięki czemu można go nazwać opensource'owym. Oczywiści z tym argumentem nie ma co polemizować, ale należy tutaj zwrócić uwagę na to co rozumie się pod pojęciem „Android”?

Fot: astanush, Flickr | CC.

Fot: astanush, Flickr | CC.

Część kodu składającego się na mobilny system Google jest wydana na wolnych licencjach umożliwiających zarówno nieograniczony dostęp oraz jego modyfikowanie. Należy tutaj jednak zwrócić uwagę na fakt iż cały system nie składa się tylko i wyłącznie z kilku klas oraz metod ale wielu innych komponentów, które niestety nie są udostępniane na licencji opensource. Chodzi tutaj głownie o fragmenty oprogramowania umożliwiające łączenie się ze sprzętem oraz szereg aplikacji Google nierozłącznie związanych z całym systemem.

Android bez sklepu Google Play, YouTube, poczty Gmail oraz innych usług należących do giganta z Mountain View nie jest tym systemem jaki pokochały miliony osób na całym świecie. Co więcej projekt ten nie jest wolny tak jak na przykład system Ubuntu. Całą machiną związaną z Androidem sterują ludzie pracujący w Dolinie Krzemowej dla jednej z największych internetowych korporacji na świecie. Widać to doskonale kiedy przegląda się oficjalne repozytoria Androida w których możemy znaleźć kod ostatnio aktualizowany parę miesięcy temu.

Pracownicy działu marketingu Google doskonale wiedzą iż gdyby Android nie był postrzegany przez zwykłych ludzi jako projekt o otwartym i całkowicie wolnym dostępie do kodu źródłowego nie zagościłby na tylu telefonach na ilu jest dzisiaj. System ten to całkowicie komercyjny projekt w pełni kontrolowany przez programistów z Doliny Krzemowej. Co więcej do 90% jego kodu zwykli programiści nie mają dostępu.

Wszyscy fani "naprawdę" wolnego Androida mogą złożyć darowizny na projekt Replicant wspierany przez Free Software Foundation, którego celem jest całkowite uwolnienie mobilnego systemu Google. Zebrane pieniądze mają posłużyć na zakup sprzętu dla developerów (telefonów i tabletów, na które system ten będzie wydawany) oraz opłacenie wyjazdów na różnego rodzaju konferencje. Obecnie Replicant wydany jest na 10 telefonów i tabletów.

Więcej informacji na temat projektu Rpelicant: www.replicant.us.

Informacje na temat darowizny: www.replicant.us/2013/07/announcing-the-free-software-foundation-fundraising-program-for-replicant.

Przeczytaj również

, , ,