Czy warto pisać aplikacje na platformę Windows Phone?

Jak na razie system operacyjny Microsoftu nie posiada zbyt rewelacyjnego udziału w rynku, ale… No właśnie, w jego sukces zaczyna wierzyć coraz więcej developerów oraz producentów smartphone’ów. Już nie tylko Nokia liczy na giganta branży IT z Redmond ale takie firmy jak HTC czy Samsung do tej pory kojarzony z „zielonym robotem”…

Fot: SimeonK, Flickr | CC.

Fot: SimeonK, Flickr | CC.

Wielu programistów obserwujących rynek aplikacji mobilnych, który jest obecnie najszybciej rozwijającym się segmentem branży IT zastanawia się pewnie czy warto poświęcić czas i pieniądze na pisanie aplikacji działających pod kontrolą systemu Windows Phone, czy może skupić się na dotychczasowym liderze – Androidzie? Z jednej strony system operacyjny Microsoftu daje olbrzymie możliwości rozwoju developerom, mają oni dostęp do znakomitego API pakietu Microsoft Visual StudioMicrosoft Expression Blend oraz Windows Phone SDK co umożliwia tworzenie nawet bardzo zaawansowanych aplikacji bez konieczności posiadania fizycznego urządzenia. Drugą stroną medalu jest natomiast obecny wskaźnik udziału w rynku kafelków Microsoftu. System Windows Phone 7.x zainstalowany jest na ok. 1,5 % urządzeniach. Taki wskaźnik to równowartość błędu statystycznego, a słaba popularność danej platformy jest równoznaczna z niskimi dochodami ze sprzedaży aplikacji. Czy więc warto poświęcić swój czas na tworzenie programów pod WP?

Według mnie tak. Producenci smartphone’ów wykazują coraz większe zainteresowanie systemem Windows Phone 8, a według analityków mobilne okienka Microsoftu mogą liczyć na olbrzymi wzrost popularności po premierze całego ekosystemu jaki stworzyli inżynierowie w Redmond. Mam tutaj na myśli połączenie oprogramowania komputerów PC, tabletów i telefonów w jedną całość co do tej pory nie udało się żadnej firmie. Dzięki czemu aplikacje udostępniane w Microsoft Store będą mogły być pobierane przez olbrzymią liczbę użytkowników.

Kolejna zachętą do programowania aplikacji na mobilną platformę Microsoftu jest fakt iż programiści nie muszą wykazywać się znajomością kilkudziesięciu języków programowania oraz ich środowisk. Wystarczy biegle posługiwać się językiem C# albo Visual Basic lub Silverlight oraz XNA jeśli będziecie chcieli pisać gry. To wystarczy do rozpoczęcia przygody z programowaniem aplikacji mobilnych na platformę Windows Phone.

Przeczytaj również

, , ,