Czytnik RSS od Facebooka? Dziękuję, ale nie skorzystam

Paru programistów wygrzebało w kodzie źródłowym Facebooka informację o planach wprowadzenia nowej usługi, którą rzekomo ma zostać czytnik RSS. Czyżby Mark Zuckerberg również zamierza powalczyć o byłych użytkowników Google Reader?

Fot: marcopako, Flickr CC.

Fot: marcopako, Flickr CC.

Wprowadzenie natywny czytnik wiadomości RSS przez Facebooka jest naprawdę dobrym posunięciem od strony marketingowej. Kanały  RSS pomimo tego iż mają swoje lata nadal cieszą się bardzo dobrą opinią. Co więcej wykorzystywane są one przez bardzo wielu internautów, a ich potencjał jest naprawdę duży. Świadczy o tym choćby obecna sytuacja na rynku i olbrzymia rywalizacja wielu firm, które wystartowały ze swoimi projektami zaraz po ogłoszeniu informacji iż Google Reader zostanie zamknięty. Do tego grona prawdopodobnie już niedługo dołączy Facebook.

Choć nowa usługa Facebooka może okazać się bardzo dobrze dopracowana to raczej wątpię żeby zyskała dość spore grono fanów. Obecnie Mark Zuckerberg posiada na nasz temat tak dużo informacji, że na pewno bardzo dużo internautów nie da mu kolejnej szansy na zebrania dodatkowych informacji poprzez aplikację odczytującą kanały RSS.

Facebook

Facebook – serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook Inc. z siedzibą w Menlo Park. W październiku 2012 roku liczba użytkowników na całym świecie wynosiła ponad 1 miliard, a co miesiąc na serwery Facebooka wgrywany jest ponad 1 mld zdjęć oraz 10 mln filmów, których obecnie jest ponad 265 miliardów. Średni wiek użytkownika serwisu to 22 lata.

Projekt został uruchomiony 4 lutego 2004 na Uniwersytecie Harvarda (w stanie Massachusetts) i był początkowo przeznaczony przede wszystkim dla uczniów szkół średnich i studentów szkół wyższych (college’ów, uniwersytetów). Jego głównym autorem jest Mark Zuckerberg (obecnie pełni on funkcję CEO). Serwis zatrudnia ok. 1000 pracowników (stan na sierpień 2009). Planowane przychody przekraczają 150 mln USD (2008). We wrześniu 2009 roku założyciel Facebooka poinformował na swoim blogu, że Facebook po raz pierwszy przestał przynosić straty i zaczął pokrywać swoje koszty operacyjne oraz inwestycje w nowe serwery.

Źródło: Tech CrunchWikipedia. 

Przeczytaj również

, , , , ,