Dystrybucja Windows Phone 7.8 wstrzymana. Szykuje się nowa aktualizacja!

Szok i niedowierzanie, tak można opisać uczucia wszystkich klientów Microsoftu oczekujących na aktualizację do Windows Phone 7.8. Jeżeli myśleliście, że trafi ona w ciągu kilku najbliższych tygodni na waszego smartphone'a to niestety muszę was rozczarować. Prawdopodobnie nie będzie ona już dystrybuowana…

wp-8

Wszystko zaczęło się od dość zwykłego błędu wykrytego na początku lutego o którym zresztą miałem przyjemność już pisać. Polega on na nieprawidłowym wyświetlaniu zawartości interaktywnych kafelków w Windows Phone 7.8 przez co smartphone potrzebuje znacznie więcej energii niż zwykle oraz pobiera bardzo duże ilości danych z internetu co znacząco wpływało na pomniejszenie wykupionego pakietu transmisji danych. Problem ten wydawał się dość prosty do rozwiązania, a spece z XDA Developers opisali kilka możliwości jego usunięcia. Niestety jak się okazało programiści Microsoftu napotkali na znacznie większe trudności w efekcie czego przedstawiciele firmy poinformowali (niestety tylko operatorów!), że dystrybucja Windows Phone 7.8 zostanie wstrzymana, a inżynierowie zabiorą się za prace nad kolejną aktualizacją prawdopodobnie oznaczoną numerem 7.9 w której wyeliminują wspomniany błąd z WP 7.8.

O całej sprawie opinię publiczną poinformował Niemiecki oddział sieci Vodafone. Pracownicy operatora zza naszej zachodniej granicy twierdzą również, że Microsoft nie podał żadnego terminu ponownego opublikowania długo wyczekiwanych przez użytkowników aktualizacji systemu Windows Phone. Co więcej Vodafone całą sytuację nazwał „frustrującą” stwierdzając, że posiadacze smartphone’ów z Androidem częściej dostają aktualizację niż Ci którzy zdecydowali się na mobilny system od Microsoftu. Jak widać granica cierpliwości powoli wyczerpuje się nie tylko klientom giganta branży IT z Redmond ale i operatorom.

Według najbardziej aktualnych danych z Adduplex, tylko 16 procent wszystkich urządzeń z systemem Windows Phone 7.5 zostało uaktualnionych do Windows Phone 7,8, a to jest prawie miesiąc od momentu rozpoczęcia dystrybucji aktualizacji. Wiemy jak denerwujące jest dla wielu osób, czekanie na aktualizacje Androida, które przychodzą „etapami” ale jak wygląda, użytkownicy urządzeń z Windows Phone 7.5/7.8 mają jeszcze gorzej. – www.gadgetinsiders.com

Na problemów z aktualizacją do Windows Phone 7.8 miałem już okazję pisać w dwóch artykułach (Windows Phone 7.8 zadebiutował w Zune 30 stycznia ale…, Operatorzy kpią w najlepsze ze swoich klientów…). Jak zresztą widać nie jestem jedyną osobą zbulwersowaną polityką Microsoftu i niektórych operatorów, którzy też w całym tym zamieszaniu nie są bez winy. Należy jednak zwrócić uwagę, że stwierdzenia na temat tego, że użytkownicy Androida częściej dostają aktualizację niż osoby korzystające z systemu Windows Phone 7.8 jest grubo przesadzone. Aktualizacja zielonego robota co prawda po wydaniu błyskawicznie trafia do osób spełniających warunki techniczne najnowszej wersji OS’u od Google, ale jest to zazwyczaj garstka ludzi, którzy kupili telefony za kilka tysięcy złotych i to w momencie ich rynkowej premiery.

PS: W dalszym ciągu czekamy na oficjalnie oświadczenie Microsoftu w tej sprawie…

Źródło: www.gadgetinsiders.com, www.wparea.de.

Przeczytaj również

, ,