Google Maps i znikające drogi. Czyli jak dojechać w pole…

W internecie można znaleźć wiele historii różnych osób, których nawigacja GPS wyprowadziła w środek lasu, pola czy nawet rzeki. Na szczęście błędy te w oprogramowaniu są w miarę szybko aktualizowane czego niestety nie można powiedzieć o Mapach Google…

Robert Scoble, Flickr CC.

Robert Scoble, Flickr CC.

Zawsze kiedy planuje jakąś podróż dokładnie oglądam trasę korzystając z Map udostępnionych przez Google. Nie ukrywajmy, że jest to najpopularniejsze rozwiązanie, które praktycznie zawsze jest bezbłędne. Jak do tej pory nigdy się nie zawiodłem na tym narzędziu i zawsze docierałem do celu, tam gdzie chciałem. Jednak dzisiaj niestety potwierdziło się jedno z polskich przysłów: "Nic co jest za darmo nie jest dobre". Na szczęści błędu w Mapach Google nie odczułem na własnej skórze, ale niewiele brakło a wybrał bym się na wycieczkę opierając się tylko na tych danych.

Przeglądałem bowiem trasę autostrady A4 (co ciekawe jest to jedna z najpopularniejszych dróg w Polsce). No i tak podczas mojej wirtualnej wycieczki natknąłem się na dość dziwny przypadek:

znikajaca-autostrada-A4

Jak widać na załączonym obrazku 4 pasmowa droga ni stąd ni zowąd nagle się kończy. Oczywiście według map Google, bo kiedy spojrzymy na te oferowane przez Nokię to wszystko jest w porządku. Pytanie tylko czemu tak kardynalny błąd nie został usunięty? Czyżby pracownicy giganta branży IT tego nie zauważyli? No i ciekawe ilu kierowców zostało przez to niedopatrzenie wyprowadzonych w pole?

Przykład drugi. Mamy drogę S7 oddaloną o kilkanaście kilometrów od wyżej opisywanego miejsca. I co widzimy? Kolejny raz bardzo popularna trasa nagle znika i co ciekawe jest narysowana jak by od linijki:

znikajca-droga-s7

Oczywiście zaglądam następnie do map Nokii. I co widać? Tam jest wszystko w porządku, czyli kolejny kardynalny błąd w usłudze Google.

Takich jak wyżej wymienionych bugów w Mapach Google jest bardzo dużo, co ciekawe są nawet przesunięte miejscowości czy inne obiekty o parę lub kilkanaście kilometrów. Takie błędy są karygodne i uniemożliwiają korzystanie z nawigacji wbudowanej w telefony z Androidem, a nawet planowanie krótkich wycieczek.

Mam nadzieję, że Google zajmie się usunięciem tych wszystkich błędów jakie zrobił przy tworzeniu swoich map. A do tego czasu nie pozostaje mi nic innego jak tylko korzystanie z map i nawigacji w moim telefonie z Windows Phone…

Fot: Google Maps.

Przeczytaj również

, , , , , ,