Google Web Designer. Nowe narzędzie do pracy dla webmasterów

Tworzenie stron WWW oraz pisanie tradycyjnych desktopowych aplikacji w dzisiejszych czasach jest zdecydowanie łatwiejsze niż jeszcze 4-5 lat temu. Zmieniło się praktycznie wszystko począwszy od samej składni języków programowania, a skończywszy na nowych narzędziach dla developerów.

Robert Scoble, Flickr CC.

Robert Scoble, Flickr CC.

Według serwisu TechCrounch nowa aplikacja Google Web Designer umożliwiające tworzenie stron www w technologii HTML 5 i CSS 3 oraz nowych ciekawszych internetowych reklam już wkrótce zadebiutuje na rynku. Informacja o tym projekcie rozniosła się po świecie za sprawą krótkiego komunikatu opublikowanego na portalu Twitter. Co ciekawe pojawił się on równie szybko co zniknął.

W mojej ocenie nie ulega wątpliwości, że aplikacja ta została stworzona przez Google w celu pewnego rozruszania rynku reklamy internetowej. Gigant z Mountain View doskonale zdaje sobie sprawę iż czasy tradycyjnych banerów (sprzedawanych obecnie przez system AdWords) już przeminęły i teraz przyszła pora na coś zupełnie innego. Pytanie tylko czy projekt ten osiągnie milion użytkowników i zdoła utrzymać tą jakże wysoką popularność. Jeżeli tak się nie stanie to cała ta aplikacja trafi dołączy do innych projektów tej firmy znajdujących się w koszu.

Przyznam szczerze, że jako webmaster z niecierpliwością czekam na to co zostanie zaprezentowane przez Google. Jednak tak czy inaczej nie zrezygnuję z używania Adobe Dreamweavera, Microsoft Visual Studio oraz innych aplikacji przeznaczonych dla programistów. Jeżeli nie będzie to program oferujący pełny zakres swoich usług również offline to pewnie niewiele osób z takiego rozwiązania skorzysta.

Obecnie wszystko zmierza w kierunku webowych aplikacji oraz przetwarzania danych w chmurze jest to bardzo wygodne, ale należy pamiętać o tym iż dostęp do internetu wbrew pozorom nie mamy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu (no chyba, że ktoś mieszka w serwerowni ;-)). Ciekawe co zrobią programiści pracujący za pomocą Google Web Designer kiedy dojdzie do awarii i zostanie odcięty dostęp do internetu, a projekt miał być skończony już wczoraj?

Do wszystkiego trzeba podchodzić sceptycznie…

Źródło: TechCrounch.

Przeczytaj również

, , ,