Google wprowadza zmiany umożliwiające odnalezienie zagubionego lub skradzionego telefonu. Gdzieś już o tym słyszeliśmy?

Problem dotyczący kradzieży nowoczesnych telefonów jest bardzo poważny. Codziennie ginie bardzo duża ilość sprzętu elektronicznego, a w statystykach tych przodują smartphone’y, które są łakomym kąskiem dla złodziei. Trend ten może się jednak bardzo szybko zmienić dzięki coraz doskonalszym zabezpieczeniom stosowanym przez producentów oprogramowania…

Fot: niallkennedy, Flickr | CC.

Fot: niallkennedy, Flickr | CC.

Google właśnie poinformował o planach związanych z wydaniem aplikacji Android Device Manager dzięki, której każdy właściciel telefonu wyposażonego przynajmniej w Androida 4.2.2 lub jego nowszą wersję będzie mógł bez problemu odnaleźć zagubiony lub skradziony smartphone. Oprogramowanie to będzie wstanie zdalnie uruchomić sygnał dźwiękowy nawet jeżeli telefon jest wyciszony, sprawdzić jego położenie na mapie, która aktualizowana jest w czasie rzeczywistym oraz zdalnie skasować wszystkie dane znajdujące się w pamięci.

Z tego typu rozwiązania już od dawien dawna mogą korzystać posiadacze telefonów z logo nadgryzionego jabłka czyli iPhone’ów oraz smartphone’ów pracujących pod kontrolą systemu Windows Phone. Pytanie tylko czy rzeczywiście w wypadku kradzieży tego typu usługa będzie w stanie w jakikolwiek sposób pomóc policjantom w odnalezieniu skradzionego urządzenia? Pewnie tak, ale nie gwarantuje to odzyskania danego smartphone’a. Potencjalny złodziej może przecież zresetować wszystkie ustawienia oraz zmienić konto do którego dane urządzenie jest przypisane.

Android-Device-Manage

Nowoczesne telefony są coraz lepiej zabezpieczone ale i tak nie gwarantują pełnej ochrony. Jeżeli chcecie się w pełni zabezpieczyć przed utratą bardzo drogiego smartphone’a to najlepiej w tym wypadku wykupić po prostu ubezpieczenie od jego zgubienia lub kradzieży.

Warto również zwrócić uwagę na to, iż aplikacja Android Device Manager jest kolejnym elementem systemu Android, który nie jest udostępniany na licencji opensource. Więcej na ten temat pisałem zresztą w artykule „Czy Android to wolne oprogramowanie? Oczywiście, że nie…”. Google ma coraz większą kontrolę na swoim „niby” otwartym systemem operacyjnym. W mojej ocenie jest to poważny problem, który powinien zostać wyjaśniony przez całą społeczność skupioną wołku tego projektu.

Przeczytaj również

, , , , ,