Specjaliści Google wykryli poważną lukę w systemie Windows 7!

Jeden z pracowników Google odpowiedzialny za bezpieczeństwo wykrył bardzo poważną dziurę w systemie Windows o której natychmiast poinformował, ale nie inżynierów Microsoftu lecz internautów, a w tym potencjalnych hakerów…

Fot: Michele Ficara Manganelli, Flickr | CC.

Fot: Michele Ficara Manganelli, Flickr | CC.

Dziura wykryta w systemie Windows 7 jest bardzo poważna i zagraża sporej grupie użytkowników oprogramowania z Redmond. Błąd ten dotyczy sterownika jądra systemu, pliku Win32k.sys, dzięki któremu haker może przeprowadzić atak typu denial-of-service. Co więcej niebezpieczny kod można uruchomić zdalnie. Microsoft poinformował, że rozpoczął pracę nad stosowną poprawką oraz, że nie odnotował żadnych przypadków wykorzystania tego błędu.

Tavis Ormandy twierdzi iż problem ten może dotyczyć również innych wersji systemu Windows. Prawdopodobnie zagrożeni są użytkownicy Windowsa XP, 7 oraz 8 choć to jeszcze nie jest oficjalnie potwierdzone. Inżynier Google twierdzi również że, współpraca w tej kwestii z Microsoftem nie układa się rewelacyjnie. Pracownicy w Redmond jak to zwykle bywa dość niechętnie reagują na informacje o jakichkolwiek niedoróbkach swojego oprogramowania, a zwłaszcza wtedy kiedy w wykryciu jakiegoś błędu brał udział pracownik konkurencyjnej firmy.

Windows

Microsoft Windows (ang. windows – okna) – rodzina systemów operacyjnych wyprodukowanych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

Prezentację pierwszego graficznego środowiska pracy z rodziny Windows firmy Microsoft przeprowadzono w listopadzie 1985. Wówczas była to graficzna nakładka na system operacyjny MS-DOS, powstała w odpowiedzi na rosnącą popularność graficznych interfejsów użytkownika, takich jakie prezentowały na przykład komputery Macintosh. Nakładka, a później system operacyjny Windows po pewnym czasie zdominowała światowy rynek komputerów osobistych.

Źródło: Wikipedia.

Przeczytaj również

, , , ,