Społeczność XDA Developers bierze sprawy związane z Androidem w swoje ręce. Czy to koniec inwigilacji Google?

Na temat prywatności w sieci szeroko pisałem w artykule zatytułowanym „Prawo do bycia zapomnianym – w dzisiejszych czasach to kompletna fikcja” na łamach którego został zaprezentowany między innymi cały mechanizm zbierania informacji przez Google. Ta Amerykańska korporacji gromadzi na temat internautów rozmaite dane, głównie dzięki systemowi Android.

Fot:  Saad Irfan, Flickr | CC.

Fot: Saad Irfan, Flickr | CC.

O tym jak poważny jest to problem świadczy wiele inicjatyw niezależnych programistów, którzy starają się walczyć z wszechobecną inwigilacją prowadzoną przez Google. Android to system operacyjny o otwartym dostępie do kodu źródłowego więc wprowadzanie w nim modyfikacji jest znacznie ułatwione. Ten fakt postanowiła wykorzystać społeczność portalu XDA Developers. Na łamach tego serwisu mają zacząć pojawiać się artykuły poświęcone Androidowi wolnemu od jakichkolwiek usług Google (Gmail, Google+, YouTube itd.). Zadanie przed programistami nie jest proste, ale też niemożliwe do wykonania.

Pierwszym artykułem z tego cyklu ma być wpis poświęcony sklepikowi Google Play, a właściwie to metodach jego zastąpienia. Data publikacji tego materiału nie została jeszcze podana ale myślę, że nastąpi to już niedługo. Inicjatywa ta jest naprawdę interesująca ale pewnie Google podejdzie do tej sprawy całkowicie inaczej. Znając życie to inżynierom w Mountain View nie będzie się to zbytnio podobać, ale z drugiej strony należy pamiętać, że przecież Android to system, który rozwijany jest przez społeczność skupioną wołku niego więc tego typu akcje są całkowicie na miejscu.

Google nie wypowiedział się jeszcze oficjalnie na ten temat. Ja osobiście będę z wielkim zaangażowaniem śledził te wszystkie materiały i każdy artykuł zamierzam opisywać na łamach niniejszego serwisu. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie XDA Developers: www.xda-developers.com/android/say-sayonara-to-google-apps.

Przeczytaj również

, , , , , , ,