Ubuntu OS na urządzenia mobilne jednak zadebiutuje i to już w październiku. Czyżby szykowała się rewolucja?

Nie ma co ukrywać, iż główną zaletą nowego mobilnego systemu operacyjnego czyli Ubuntu jest jego wygląd. Twórcy tej dystrybucji Linuxa postawili sobie za cel stworzenia Mac OS’a w świecie otwartego oprogramowania i na razie wychodzi im to całkiem sprawnie. Pytanie tylko czy zdołają przekonać do swojej koncepcji developerów, bo jak wiemy system bez zewnętrznych aplikacji nie ma racji bytu w dzisiejszym świecie. Boleśnie przekonał się o tym Microsoft ze swoim Windows Phonem…

ubuntu-edge

Canonical na swoim blogu właśnie poinformował iż mobilna wersja systemu Ubuntu zostanie wydana 17 października. Wszystkich fanów nowych technologii oraz wolnego oprogramowania data ta zapewne ucieszyła, ale nie należy przecież zapominać iż tego samego dnia swoją premierę będzie miał również system Windows 8.1 od Microsoftu. Co więcej oprogramowanie to na jesieni tego roku zostanie wydane tylko i wyłącznie na kilka modeli Nexus’ów (Nexus 10, Nexus 7, Nexus 4 i Galaxy Nexus). Oczywiście mobilna wersja Ubuntu zadebiutuje na łamach pozostałych smartphone’ów ale w późniejszym terminie, prawdopodobnie dopiero na wiosnę. Wtedy też na rynek ma zostać wydany pierwszy telefon z przeinstalowanym mobilnym Ubuntu.

ubuntu_for_phones

Ubuntu

Ubuntu – kompletna dystrybucja systemu operacyjnego GNU/Linux, przeznaczona przede wszystkim do zastosowań biurowych i domowych, choć powstała również wersja serwerowa oraz na netbooki. Rozwój tej ostatniej zakończył się w 2011 roku, gdyż zdecydowano o połączeniu wydań dla komputerów biurowych i domowych z wersją dla netbooków, jednocześnie dodając nową powłokę graficzną – Unity – będącą w rzeczywistości nakładką na popularnego GNOME.

Ubuntu opiera się na dystrybucji Debian (w wersji Sid) i jest rozwijane na serwisie Launchpad. Projekt sponsorowany jest przez firmę Marka Shuttlewortha Canonical Ltd. oraz Ubuntu Foundation.

Ubuntu domyślnie korzysta ze środowiska GNOME z nakładką Unity. Istnieje również kilka wariantów dystrybucji, które różnią się wykorzystywanym środowiskiem graficznym oraz podstawowym zestawem pakietów. Do najpopularniejszych z nich należą Kubuntu (korzysta ze środowiska KDE), Xubuntu (korzysta ze środowiska Xfce). Istnieją także: Lubuntu (środowisko LXDE) i Fluxbuntu (Fluxbox). Xubuntu, Lubuntu i Fluxbuntu to lżejsza pod względem zużycia zasobów sprzętowych alternatywa dla Ubuntu i Kubuntu.

Źródło: Ubuntu, Wikipedia.

Przeczytaj również

, ,