Użytkownicy Androida pod ostrzałem! Google bezradny…

Długo nie trzeba było czekać na nowe informacje związane z kolejnym wirusem siejącym spustoszenie wśród użytkowników mobilnego systemu od Google. Nowe zabezpieczenia sklepu z aplikacjami Google Play nie spisały się najlepiej (który to już raz?)…

Fot:  Saad Irfan, Flickr | CC.

Fot: Saad Irfan, Flickr | CC.

Tym razem całe zamieszanie dotyczy modyfikacji wirusa wykrytego na początku maja przez CERT. Aplikacja o nazwie Android.Pincer.2.origin podszywająca się pod inne programy w rzeczywistości jest trojanem wykradającym dane z telefonów. Według specjalistów Dr.Web zaraz po aktywacji na smartphonie wyświetla ona komunikat o pomyślnym zainstalowaniu certyfikatu poprawiającego bezpieczeństwo jednak w rzeczywistości pozostaje uśpiona do momentu włączenia i wyłączenia telefonu. Po tej operacji Android.Pincer.2.origin jest w stanie choćby odczytać wiadomości SMS lub wykraść inne dane. Co więcej cyberprzestępcy mają również pełną możliwość kontroli naszego telefonu. W ręce hakerów trafiają również informacje takie jak: numer telefonu, model urządzenia czy nazwa operatora. Jest to bardzo groźne bowiem dzięki tego rodzaju danym bardzo łatwo jest przejąć choćby dostęp do konta bankowego.

Wirusów na Androida jest już znacznie więcej niż tych na Windowsa. Google ma poważny problem z odpowiednim zabezpieczeniem choćby swojego sklepu z aplikacjami oraz jądra Androida. Pomimo tego, że do kodu źródłowego tego systemu ma dostęp cała masa programistów (jest to projekt o charakterze open source)to  jednak nie wpływ to na bezpieczeństwo. Ciekawi mnie jeszcze jak zareaguje na te doniesienia i czy podejmie jakieś kroki aby podobne sytuacje nie zdarzały się w przyszłości…

Android

Android – system operacyjny dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety, tablety PC i netbooki. Android został oparty na jądrze Linuksa oraz oprogramowaniu na licencji GNU. Początkowo był rozwijany przez firmę Android Inc. (kupioną później przez Google), następnie przeszedł pod skrzydła Open Handset Alliance.

Android zrzesza przy sobie dużą społeczność deweloperów piszących aplikacje, które poszerzają funkcjonalność urządzeń. W lutym 2012 było dla tego systemu dostępnych ponad 450 tys. aplikacji w Google Play (wcześniej Android Market).

Źródło: Wikpedia.

Przeczytaj również