WWDC: Nowy Mac OS X. Apple po raz kolejny udowadnia kto tu rządzi

Właśnie zakończyła się konferencja Apple na której zostało zaprezentowanych bardzo wiele ciekawych nowości. Jedną z najbardziej interesujących rzeczy moim zdaniem był system operacyjny Mac OS X 10.9 Mavericks czym bowiem jest komputer Apple bez tego wspaniałego OS’u?

Fot: afagen, Flickr | CC.

Fot: afagen, Flickr | CC.

Komputery Apple są dość drogie, a swoją konfiguracją sprzętową nie odbiegają znacznie od konkurencji. Cała ich magie nie tkwi jednak w konfiguracji sprzętowej ale w systemie operacyjnym, który można używać tylko i wyłącznie na komputerach z logo nadgryzionego jabłka. Najnowsza wersja tego oprogramowania to co prawda jedynie ewolucja, a nie rewolucja jednak wreszcie doczekaliśmy się bardzo ciekawych zmian.

Przede wszystkim doczekaliśmy się odświeżonego interfejsu Findera i nowych bardzo ciekawych opcji. Użytkownicy OS X 10.9 mają teraz do dyspozycji zakładki (podobne do tych w przeglądarkach internetowych) oraz funkcję dodawania tagów.

Wszystkie osoby które podczas pracy wykorzystują kilka monitorów teraz będą miały znacznie ułatwione wykonywanie danego zadania. OS X 10.9 został wyposażony w obsługę aż trzech monitorów równocześnie.  Co więcej jako dodatkowy monitor będzie można wykorzystać telewizor podłączony przez Apple TV.

Oczywiście nie zabrakło również nowej wersji przeglądarki Safari, która została wyposażona w znacznie szybszy silnik i nowszy interfejs.

Mavericks został zgodnie z panującą tendencją upodobniony do systemu iOS. Nic jednak nie było tutaj wprowadzane na siłę. Zmian doczekały się między innymi mapy, kalendarz oraz aplikacja iBooks. Jeśli chodzi o wydajność to tutaj inżynierowie również zrobili postępy. Najnowszy system Apple działa znacznie szybciej niż jego poprzednik oraz umożliwia lepsze zarządzanie energią.

Mac OS X 10.9 Mavericks na rynku pojawi się w okolicach września oraz października czyli na jesieni prawdopodobnie podczas debiuty odświeżonej wersji Mac’ów Pro. Ciekawe ilu użytkowników urządzeń z logo nadgryzionego jabłka zdecyduje się na aktualizację?

Przeczytaj również

, , , ,