Zacznijcie korzystać z Linuksa czyli podsumowanie konferencji Facebooka…

O godzinie 19 rozpoczęła się konferencja Facebook’a na której Mark Zuckerberg zaprezentował nowe produkty, którymi zamierza podbić świat. To co zostało przedstawione dziennikarzom można streścić jednym zdaniem: „Zainstalujcie Linuksa na wszystkich swoich urządzeniach ponieważ jest to najlepszy system dlatego, że dostęp do jego kodu nie jest w żaden sposób ograniczony”.

facebook-home

Wiele osób spodziewało się nowego systemu operacyjnego czy smartphone’a stworzonego przez Facebooka i HTC. Niestety nic takiego się nie stało, ale wierni „fani” portali społecznościowych na pewno nie czują niedosytu. Co ciekawe na samym początku konferencji Mark Zuckerberg zażartował nawet, że dzisiaj zostanie zaprezentowany tak zwany „Facebook-phone”, ale szybko sprostował swoją wypowiedź. Po tym „mało śmiesznym” wstępie zgromadzeni dziennikarze mieli jeszcze nadzieję na zaprezentowanie czegoś rewolucyjnego, czegoś co na zawsze odmieniło by sposób korzystania z portalu Zuckerberga. Nic takiego się nie stało ale też nie można powiedzieć, że był to stracony czas. Inżynierowie Facebooka wykonali kawał dobrej roboty!

Nakładka Facebook Home

Jesteście posiadaczami jednego z topowym smartphone’ów działających pod kontrolą Androida? Jeżeli na to pytanie odpowiedzieliście twierdząco to czym prędzej biegnijcie do sklepu z oprogramowaniem, a właściwie odpalajcie Google Play i pobierajcie nakładkę Facebook Home! Pamiętajcie jednak, że dostępna ona będzie dopiero od 12 kwietnia i tylko dla właścicieli: HTC One (w niedalekiej przyszłości), HTC One X, Samsung Galaxy SII, Samsung Galaxy SIII, Samsung Galaxy SIV oraz Samsung Galaxy Note II. Natomiast bardziej poważniejszych czytelników przestrzegam przed tłumem „gimnazjalistów” w sklepach z elektroniką, którzy pewnie w ciągu najbliższych dni tłumnie „rzucą” się na najnowsze telefony Samsung i HTC tylko po to, żeby jeszcze bardziej ułatwić sobie kontakt z Facebookiem. Czego w końcu nie robi się dla (wirtualnych) przyjaciół!

Od strony technicznej interfejs Facebookowego Androida prezentuje się całkiem ciekawie. Hitem podobno ma zostać ekran blokady telefonu nazwany przez inżynierów Zuckerberga – Cover feed. Umożliwia on przeglądanie powiadomień i wiadomości bez potrzeby odblokowywania telefonu oraz dodawanie komentarzy czy przeglądanie osi czasu. W nakładce Facebooka dostępna jest również funkcja Chatheads dzięki której okrągła miniaturka ze zdjęciem (tak na marginesie to wy też macie skojarzenia z Google+?) wyświetli się przy jednej z krawędzi ekranu. Nową wiadomość będziemy mogli więc przeczytać bez potrzeby wyłączania uruchomionych aplikacji, co więcej w identyczny sposób będzie można również odpowiedzieć nadawcy.

Wszystko pięknie, ale po co to zamieszanie z HTC?

Pewnie zastanawiacie się teraz jaką rolę w nowej nakładce Facebooka odegrało HTC. Na pierwszy rzut oka niewielką, ale kiedy zagłębimy się w szczegóły okazuje się, że udział tej Tajwańskiej firmy nie jest taki znikomy. Mianowicie pierwszym telefonem fabrycznie wyposażonym w Facebook Home będzie HTC First. Niestety na  jego zakup w Polsce nie ma co liczyć, dostępny będzie w sieci AT&T za bagatela 99 dolarów. Oczywiście od 12 kwietnia. Programiści HTC współpracowali również przy tworzeniu Facebook Home z pracownikami Marka Zuckerberga dzięki czemu zespół młodego miliardera zaczerpnął trochę rozwiązań z nakładki HTC Sense.

Korzystajcie z Luniksa, to rewelacyjny system!

Jak wszyscy wiecie Android oparty jest na Linuksie. Skoro więc jest tak lubiany przez posiadaczy smartphone’ów to może zostanie też polubiony na komputerach i tabletach? Proponuję przeprowadzić wielką akcję marketingową na łamach Facebooka nawołującą do bojkotu produktów Microsoftu, a w szczególności systemu Windows! Inżynierowie Zuckerberga będą mieli wtedy więcej pomysłów na nowe aplikacje jeszcze bardziej usprawniające działanie jednego z największych portali społecznościowych świata!

Kto będzie pierwszy? A może wcześniej zostanie wydana przynajmniej nowa aplikacja dla Windows Phone?

Fot: Facebook.

Przeczytaj również

, , ,