Zamieszanie z mobilną aplikacją IKO banku PKO BP…

Bank PKO BP udowodnił, że można wykorzystać olbrzymi potencjał smartphone’ów również do realizacji przeróżnych transakcji zarówno tych wirtualnych jak i całkiem realnych. Czy mobilna aplikacja IKO pogrzebie raz na zawsze karty płatnicze?

iko

Zaprezentowana 7 Marca nowa aplikacja PKO BP o bardzo ciekawej nazwie – IKO umożliwiająca między innymi wykonywanie w prosty sposób opłat za różnego rodzaju usługi czy inne produkty jest znakomitym krokiem do przodu, który zostawił w tyle takich gigantów jak VISA czy MasterCard. Potencjał tego systemu jest naprawdę wielki biorąc oczywiście pod uwagę nadchodzącą erę post-PC. O tym, że w przyszłości konsumenci będą płacić tylko i wyłącznie telefonami komórkowymi, a plastikowe karty płatnicze odejdą do lamusa wiedzą już od dawna giganci rynku płatności elektronicznych. Zresztą firma MasterCard opracowała parę lat temu system PayPass, który w momencie swojego debiutu okazał się nie małą rewolucją. Znakomitym pomysłem było połączenie karty debetowej, szybkich płatności umożliwiających dokonanie transakcji bez wpisywania numeru PIN oraz telefonu komórkowego. Aplikacja IKO to system znacznie bardziej dopracowany oferujący szerszy wachlarz usług niż PayPass firmy MasterCard. Co więcej po rozpoczęciu współpracy z innymi bankami, może ona okazać się strzałem w dziesiątkę, który odeśle plastikowe karty płatnicze do lamusa.

Nie będę ukrywał, że bardzo kibicuję aby aplikacja IKO od banku PKO BP przyjęła się na naszym rodzimym rynku. Co prawda na dzień dzisiejszy nie mogę z niej skorzystać pomimo tego, że jest klientem banku PKO BP jednak niestety używam smartphone z systemem Windows Phone ale gdybym miał taką możliwość to pewnie moja karta debetowa wraz z biegiem czasu opuszczała by portfel coraz rzadziej.

Bank PKO BP rozpoczął również negocjacje z innymi Polskimi bankami w sprawie wspólnego wykorzystania aplikacji IKO jako jedną z podstawowych metod płatności. Nie ma zresztą co ukrywać, że taki sojusz jest bardzo potrzebny bowiem na rynku znajduje się bardzo silna konkurencja w postaci wspomnianych już wcześniej firm – VISA oraz MasterCard. Porozumienie między bankami działającymi na naszym rodzimym rynku umożliwiło by przynajmniej równą walkę z zagranicznymi gigantami płatności elektronicznych. Co więcej rozwój tego systemu zapewnił by dodatkowe miejsca pracy dla naszych Polskich programistów.

iko-fot-2 iko-fot-1

Przeczytaj również

, , , , , ,