Pod Warszawą rusza budowa superkomputera. Nareszcie…

Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku właśnie rozpoczęło proces związany z budową superkomputera oferującego moc obliczeniową rzędu 500 TFLOPS. Taki wynik na dzień dzisiejszy daje miejsce w pierwszej setce najszybszych komputerów na świecie.

superkomputer-cis-warszawa

Superkomputer budowany w Narodowym Centrum Badań Jądrowych jest jedynym urządzeniem, które dysponuje tak olbrzymią mocą obliczeniową w naszym kraju. Instalacja ta dzięki swoim możliwością będzie więc wykorzystywana do różnego rodzaju badań naukowych. Dzięki budowie tego systemu informatycznego nie tylko powstaną nowe miejsca pracy dla informatyków ale przyczyni się on również do sukcesów Polskich naukowców na arenie międzynarodowej.

500 TFLOPS to mniej więcej tyle, ile razem ma około 20 tysięcy dobrej klasy komputerów PC używanych w naszych domach i biurach. Takimi mocami obliczeniowymi nie dysponuje żadna instytucja w Polsce.[..] Dzięki temu zakupowi nasze możliwości w zakresie przetwarzania danych wzrosną ponad 25-krotnie, co w sposób oczywisty przełoży się na dostępność i zakres oferowanych w ramach projektu usług. [..] Planowany zakup to milowy krok na drodze do stworzenia odpowiedniego zaplecza informatycznego dla polskiego programu energetyki jądrowej. Pozyskane moce obliczeniowe będą również ważnym elementem realizowanych przez nas projektów naukowo-badawczych.- prof. dr hab. Wojciech Wiślicki, kierownik projektu CIŚ.

Cały system budowany w Narodowym Centrum Badań Jądrowych pod Warszawą wykorzystuje najnowsze technologie z zakresu chłodzenia, zasilania oraz wydajności systemów dyskowych. Co ciekawe nadmiar ciepła w tym komputerze będzie odprowadzany za pomocą cieczy, a nie powietrza czy ciekłego azotu. Niewątpliwie urządzenie to będzie gratką dla studentów oraz naukowców.

Zdecydowaliśmy się na chłodzenie wodą, ponieważ odprowadza ona ciepło niemal 4000 razy skuteczniej niż powietrze. Dzięki takiej technologii uzyskamy skokowy wzrost efektywności energetycznej, czyli wydajności przypadającej na jednostkę mocy zasilającą komputer. [..] Rosnące zapotrzebowanie na zasoby obliczeniowe w połączeniu z wysokością nakładów finansowych niezbędnych do utrzymania ogromnej ilości „prądożernego" sprzętu powodują, że dzisiaj sztuką staje się nie tyle osiągnięcie wielkiej wydajności za wszelką cenę, co maksymalne wykorzystanie każdego procesora i każdego wata energii. – mgr inż. Adam Padée, kierujący Działem Infrastruktury Obliczeniowej CIŚ.

Na dzień dzisiejszy została otwarta procedura przetargowa na zakup całego sprzętu potrzebnego do uruchomienia najszybszego komputera w Polsce. Na sfinalizowanie całego projektu będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Przeczytaj również

, , ,

Dodaj komentarz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments