Rewolucja w fotografii! Już niedługo będziemy używać matryc z grafenu

Producenci aparatów cyfrowych, lustrzanek oraz smartphone’ów prowadzą od kilu lat wyścig mający na celu stworzenie technologii, która zrewolucjonizuje przemysł fotograficzny. Na dzień dzisiejszy wszystko wskazuje na to iż niedługo rzeczywiście może dojść do rewolucji w tym segmencie rynku, ale nie za sprawą, Samsunga, Nokii czy Canona lecz Uniwersytetu technologicznego w Singapurze.

Fot: Nanyang Technological University.

Fot: Nanyang Technological University.

Serwis ScienceDaily.com donosi o tym iż Azjatyccy naukowcy opracowali matryce z grafenu, które są ponad 1000 razy czulsze na światło niż tradycyjne oraz zużywają 10 razy mniej energii. Obecnie wykorzystywane technologie CMOS oraz CCD są zdecydowanie gorsze od nowych rozwiązań opracowanych przez naukowców z Uniwersytetu technologicznego w Singapurze. Nowe matryce można wykorzystać zarówno w telefonach jak i satelitach oraz zaawansowanych aparatach cyfrowych lub lustrzankach.

Inżynierowie podkreślają również, że grafen jest milion razy mniejszy niż ludzki włos i jest wykonany z czystych atomów węgla ułożonych w strukturę plastra miodu dzięki czemu materiał ten jest znacznie wytrzymalszy i tańszy w produkcji.

Pokazaliśmy, że można teraz tworzyć tanie, czułe i elastyczne czujniki zdjęć z samego grafenu. Oczekujemy, że nasza innowacja będzie miał ogromny wpływ nie tylko na przemysł fotografii konsumenckiej, ale także w przemyśle fotografii satelitarnej i komunikacji, a także w urządzeniach wykorzystujących podczerwień. – asystent prof. Wang.

Nowe matryce są znacznie bardziej wydajne ale nie oznacz to, że naukowcy wycisnęli już wszystko co tylko mogli, przed nimi pozostało jeszcze dużo pracy:

Wydajność naszego czujnika grafenu można jeszcze ulepszyć, tak jak szybkość reakcji, dzięki inżynierii nanostruktur z grafenu, a wstępne wyniki już zweryfikowały możliwości naszej koncepcji. – prof. Wang.

Badania te kosztowały już 200 000 dolarów i zostały częściowo sfinansowane przez Ministerstwo Edukacji oraz Nanyang Assistant Professorship. Rozwiązanie to zostało już opatentowane, a w następnej kolejności będzie przygotowywane do produkcji komercyjnej. W niedługim czasie możemy spodziewać się olbrzymich zmian na rynku fotograficznym.

Źródło: sciencedaily.com.

Przeczytaj również

, , , , , ,