To co do niedawna było fikcją, dziś staje się faktem – Google Glass

Pamiętam kiedy pierwszy raz przeczytałem newsa na temat okularów Google Glass, nie mogłem w tedy uwierzyć, że w ogóle coś takiego może istnieć. W Dolinie Krzemowej pracują jednak ludzie, którzy mają znacznie więcej przeróżnych pomysłów niż przeciętny człowiek…

Okulary Google mogą okazać się wielkim niewypałem lub genialnym urządzeniem. Ja jednak skłaniał bym się do tej pierwszej opcji. Dlaczego? Informatyka, a co za tym idzie internet oraz zwykłe telefony są praktycznie wszędzie. Sam zresztą jak i wiele osób non stop spoglądam na ekran mojego smartphone'a sprawdzając czy na skrzynce e-mail nie znalazła się jakaś nowa wiadomość (no może trochę przesadziłem, ale przynajmniej 4 razy dziennie odruchowo zaglądam na powiadomienia). W dzisiejszym świecie jesteśmy online praktycznie 24 godziny na dobę. Za pomocą Facebooka spotykamy się z przyjaciółmi, przez Skype prowadzimy dyskusje, a kiedy zupełnie nam się nudzi uruchamiamy grę video, którą przechodzimy po raz setny. Internetowy gigant wprowadzając okulary Google Glass chce wejść tym sposobem jeszcze głębiej do naszego życia. Chce "widzieć" dokładnie to co my. Na szczęście społeczeństwo jeszcze do końca nie zwariowało, a część osób powoli staje się zmęczona tą całą wszech obecną elektroniką. Co jednak będzie kiedy pokolenie wychowane na komputerach oraz grach video będzie w wieku 80 lat?

Google_Glass

Na to pytanie niestety nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć. Być może w 2060 roku wielkie korporacje w branży IT będą wiedzieć o nas dokładnie wszystko lub znajdą się na granicy bankructwa. Mam jednak głęboką nadzieję, że pomimo wszech obecnej informatyzacji granica pomiędzy światem rzeczywistym, a wirtualnym nie zatrze się ale jeszcze bardziej zostanie pogłębiona. Takie wyjście było by najlepsze dla całej ludzkości. Nie oznacza to jednak, że mamy pozbyć się komputerów, smartphone'ów, tabletów oraz innych urządzeń. One wszystkie powinny pozostać w naszych domach. Należy je jednak traktować jak urządzenia, a nie jak członków rodziny. Komputer to komputer, tablet to tablet, smartphone to smartphone, okulary Google Glass to zwyczajne okulary…

Prace nad projektem wirtualnej rzeczywistości rozpoczęły się już parę lat temu. Wielkie korporacje z Doliny Krzemowej od początku wiedziały, że w tej dziedzinie drzemie olbrzymi potencjał, a właściwie olbrzymie pieniądze. Wyobraźcie sobie, że przechodząc obok cukierni nagle przed otrzyma wyświetla wam się jej reklama, a na konto Google wpływa kilka euro centów. Pomyślcie sobie, że sytuacja ta powtarza się co parę metrów (lub kilometrów) i że z technologii Amerykańskiej firmy korzysta ponad 10 milionów osób. Wiecie ilu cyfrowa kwota będzie trafiać na konta giganta z Mountain View w ciągu doby, tygodnia, miesiąca? Przypuszczam, że wielu z was nie wyda tylu pieniędzy przez całe swoje życie co Google zarobi w ciągu niecałych 24 godzin.

To właśnie od was zależy jak będzie wyglądał świat w przyszłości. To od was zależy czy będziemy wszyscy chodzić w okularami Google Glass na nosie. To od was zależy, czy ze znajomymi będziemy spotykać się na Facebooku czy w realnym świecie. Nie zapomnijcie, że wielkie korporacje utrzymują się z waszych pieniędzy gdy ich nie będzie nie będzie również wielu wielkich firm ingerujących w wasze życie. Naprawdę warto się nad tym zastanowić!

Przeczytaj również