Koniec z dodatkowymi opłatami za połączenia międzynarodowe na terenie Unii Europejskiej!

Plany wprowadzenia jednolitego rynku telekomunikacyjnego na terenie Unii Europejskiej pojawiły się już parę lat temu. Jednak dopiero w 2014 roku możemy spodziewać się pierwszych zmian…

Fot: psd, Flickr | CC.

Fot: psd, Flickr | CC.

Według Unijnej komisarz ds. agendy cyfrowej, Neelie Kroes dokładnie w przyszłym roku możemy spodziewać się pierwszych zmian na ryku telekomunikacyjnym. Na pierwszy ogień pójdą opłaty roamingowe, które utrudniają życie nie tylko zwykłym turystom, ale i biznesmenom. Jeszcze parę lat temu dzwonienie i odbieranie telefonów za granicą było bardzo kosztowne i wiązało się z całą masą formalności jakie trzeba było załatwić u operatora przed wyjazdem. Dzisiaj jest zupełnie inaczej, a przede wszystkim znacznie taniej. Stawki za rozmowy międzynarodowe nie są już tak bardzo wysokie, ale i tak znacznie odbiegają od opłat za zwykłe połączenia krajowe.

neelie-kroes-roaming

Naprzeciw oczekiwaniom Europejczyków wyszli politycy w Brukseli, którzy poza zniesieniem opłat roamingowych zamierzają wprowadzić między innymi jednolitą stawkę za internet i poprawić bezpieczeństwo w sieci. W przyszłości będzie się to wiązać z niższymi opłatami za transmisję danych oraz wiadomości SMS. Ujednolicenie rynku telekomunikacyjnego na terenie całej Unii Europejskiej niewątpliwie przyczyni się do szybszego wzrostu gospodarczego oraz spadku bezrobocia. Najważniejsze jednak jest to, że bariery pomiędzy poszczególnymi krajami coraz szybciej zaczynają zanikać.

Do propozycji Unijnej komisarz ds. agendy cyfrowej jeszcze nie odnieśli się przedstawiciele firm telekomunikacyjnych. Wydaje mi się jednak, że mogą one niechętnie podejść do tej propozycji ze względu na fakt iż tego typu zmiana w prawie pozbędzie dość sporych dochodów. Z drugiej jednak strony może to przyczynić się do poprawy wizerunku całej branży telekomunikacyjnej oraz zwiększenia udziału w rynku.

Zmiany jakie zostały dzisiaj zaproponowane przez Neelie Kroes są dopiero pierwszym krokiem do wprowadzenia pełnej współpracy firm informatycznych w całej Europie. Na razie Polskie serwisy vod takie jak TVN Player czy TVP VOD można oglądać tylko i wyłącznie z terytorium RP. Tak samo jest z podobnymi portalami zagranicznych korporacji. Nie było by fajnie gdyby wszystkie te ograniczenia terytorialne nagle zniknęły? Ale to niestety są tylko marzenia wielu konsumentów…

Przeczytaj również

, , , , ,