Pobieraczek jest już skończony, a co z portalem Dobre-programy.pl?

Dzisiejsza rozprawa sądowa między Urzędem konkurencji i konsumentów, a portalem Pobieraczek.pl raz na zawsze zakończyła sprawę z tym wielkim internetowym oszustwem, które w ostatnim czasie stało się plagą polskiego Internetu…

dobre-programy-pobieraczek-pl

W marcu 2010 roku prezes urzędu ochrony konkurencji i konsumentów nałożył na spółkę  Eller Service (właściciela portalu www.pobieraczek.pl) karę w wysokości 239 140 złotych z tytułu naruszenia interesów konsumentów. Oczywiście właściciel portalu Pobieraczek złożył odwołanie od tej decyzji do sądu Ochrony konkurencji i konsumentów co niestety nie pomogło więc sprawa trafiła do sądu Apelacyjnego, który również przyznał rację UOKiK. Cała sprawa jest o tyle bulwersująca, że strona ta dalej działa i dalej oszukuje internautów, którzy co gorsza dają się nabierać!

Co więcej w lutym 2013 roku przeciwko spółce Eller Service zostało wszczęte kolejne postępowanie, którego celem jest sprawdzenie czy groźby prawne wysyłane do internautów, którzy podali nieprawdziwe dane osobowe podczas rejestracji na stronie www.pobieraczek.pl były w ogóle zgodne z prawem. Istnieją bowiem uzasadnione podejrzenia, że Eller Service nie miał prawa straszyć internautów konsekwencjami prawnymi wynikającymi z podania fałszywych danych!

Witamy na dobrych-programach…

Do grona oszustów w maju 2012 roku dołączyła również strona www.dobre-programy.pl, która wyłudza dane od internautów podszywając się pod znany portal www.dobreprogramy.pl.

Działanie tego serwisu jest podobne do znanego już portalu pobieraczek.pl, gdzie internauci, którzy założyli konto otrzymywali wezwania do zapłaty na kilkanaście tysięcy złotych.

Dobre-programy.pl funkcjonują w podobny sposób. Strona łudząco przypomina znany portal z darmowym oprogramowaniem, ale owych aplikacji nie udostępnia za darmo. Aby coś pobrać, należy założyć konto i następnie opłacać abonament w wysokości 98 zł. Natomiast kiedy internauta spóźni się z zapłatą dostanie wezwanie do uiszczenia opłaty w wysokości 200 zł z tytułu kary za spóźnienie.

Większość najnowszych przeglądarek wyświetla już komunikaty o tym, że strona Dobre-programy.pl wyłudza dane za pomocą phishingu. My jednak jeszcze raz przestrzegamy wszystkich internautów aby nie pobierać z tej witryny, żadnych programów ani na nią nie wchodzić. Tym bardziej nie należy podawać tam, żadnych danych osobowych takich jak numery kart kredytowych, adres zamieszkania, a zwłaszcza adresów poczty elektronicznej.

Dobre-programy.pl – Co zrobić gdy otrzymamy rachunek?

Jeżeli zarejestrowaliście się już w serwisie www.dobre-programy.pl, nie kasujcie wszystkiego z komputera co miało jakiś związek z założeniem konta na oweym portalu. Zachowajcie wszystkie materiały (e-maileotrzymane rachunki itd.). Następnie skontaktujcie się z powiatowym, rzecznikiem konsumentów lub zgłoście to dzwoniąc pod bezpłatny numer infolinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: 800 007 707 (pn-pt od 9:00 do 17:00).

Natomiast gdy dostajecie wezwania do zapłaty od portalu www.dobre-programy.pl, a nie zakładaliście tam konta, to musicie jak najszybciej zgłosić ten fakt na najbliższym komisariacie Policji. Jest to zwyczajna próba wyłudzenia pieniędzy o której należy powiadomić odpowiednie organy.

Portal dobre-programy.pl łudząco przypomina stronę www.dobreprogramy.pl. Zarówno kolorystycznie, jaki i nazwą domeny (na którą głównie zwracają uwagę początkujący internauci). Niestety oferowane tam "darmowe oprogramowanie" jest płatne i to dość sporo. Aby cokolwiek można było pobrać, należy założyć konto, a podczas rejestracji podać szczegółowe dane osobowe. Za samo zarejestrowanie się na stronie internauta musi uiścić opłatę w wysokości 98 zł, a w wypadku spóźnienia z zapłatą otrzymuje rachunek na kwotę 200 zł. Na dodatek, firma zarządzająca stroną zarejestrowana jest w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, co utrudnia składanie reklamacji.

Powstają klony portalu www.dobre-programy.pl!

Dyskusja na temat portalu www.dobre-programy.pl jeszcze na dobre nie ucichła, a już pojawiły się kolejne klony tej strony. Co więcej nie różnią się one niczym oprócz domeny od strony www.dobre-programy.pl! Portal Program24.pl wygląda identycznie jak ten z którym wybuchła afera w maju 2012 roku, co więcej wysokość opłat za pobieranie darmowych aplikacji znajdujących się na tej stronie jest również identyczna!

Informację na ten temat dostaliśmy od internauty @Krzysztofa:

Witam wszystkich. UWAGA !!! Już niedługo wybuchnie kolejna afera z "klubem dobrych programów" i nowe wątki na forach pod tytułem "program24.pl"! Czyżby kolejne "pobieraczki"??? Dla znających temat: www.debreprogramy.pl — oryginalna i polecana strona przez internautów www.dobre-programy.pl — płatna rejestracja (płacz i nerwy wielu dzieci i ich rodziców) A teraz ciekawostka którą przed chwilą zlokalizowałem: www.programy24.pl — oryginalna i polecana przez internautów stronawww.program24.pl — bezczelny KLON "dobrych-programów" (i znowu będzie płacz naszych dzieci) Proszę zwrócić uwagę na podobieństwo w adresach stron internetowych – według mnie już samo takie świadome zachowanie "klubu dobrych programów" o czymś świadczy – do przemyślenia dla organów ścigania i UOKiK W jakim celu ktoś zakłada stronę (z płatną rejestracją) o prawie identycznie brzmiącym adresie dobrego bezpłatnego serwisu do pobierania darmowych plików- dla mnie wniosek jest tylko jeden. Reasumując: www.dobre-programy.pl = www.program24.pl – nawet wyglądu strony nie zmienili (jest tylko inny adres) Bardzo jestem ciekaw ile jeszcze takich KLONÓW powstało w sieci – może warto by się temu przyjrzeć – myślę, że jest ich już więcej (będę miał chwilę czasu to poszukam) – a to by już świadczyło o ……… (niech każdy sobie sam dopowie). Ludzie i ludziska – uświadomcie swoje dzieci aby nie rejestrowały się na żadnym serwisie internetowym bez wiedzy rodziców i przeczytania regulaminu ze zrozumieniem (płatne rejestracje).
Pozdrawiam wszystkich,
Krzysztof

Portal www.program24.pl jest prawdopodobnie prowadzony przez tę samą firmę jaka zarządza stroną www.dobre-programy.pl. Została tylko zmieniona nawa domeny, aby oszukać kolejną grupę internautów. Jak widać interes kwitnie dalej. Co ciekawe w zakładce kontakt są dobrze znane dane wszystkim, którzy mieli do czynienia ze stroną www.dobre-programy.pl, czyli e-mail: bok@dobre-programy.pl!

Przeczytaj również

, , , , , , ,