Wyniki finansowe za 2Q: Nokia nadal traci ale już coraz mniej. Finowie powoli wychodzą na prostą

Stephen Elop obejmując posadę CEO Nokii miał bardzo trudne zadanie przed sobą polegające na uratowaniu upadającego giganta przed bankructwem. Po zaprezentowanych dzisiaj wynikach finansowych można śmiało stwierdzić, że stawiając na Windows Phone wybrał dobry kierunek…

Nokia-Lumia-925

W wyścigu o przetrwanie Fińskiego giganta mamy dwóch zwycięzców. Jednym z nich jest oczywiście Nokia, która stawiając na system Windows Phone wreszcie zaczyna wychodzić na prostą oraz Microsoft. Wydawać by się mogło, że Stephen Elop zaryzykował tutaj najwięcej ale w rzeczywistości sprawa ta wygląda trochę inaczej. CEO Nokii nie miał praktycznie nic do stracenia bowiem gdyby mobilny system Microsoftu okazał się kompletnym niewypałem to oczywiście firma popadła by w jeszcze większe tarapaty finansowe ale z pewnością skorzystała by z planu „B” polegającego na przesiadce z Windows Phone na Androida. Natomiast Microsoft w przypadku dalszych problemów finansowych Nokii i zrezygnowaniu przez tą firmę ze swojego oprogramowania utraciłby bezpowrotnie jeden z najważniejszych w przyszłości rynków. Chodzi tutaj oczywiście o urządzenia mobilne, których sprzedaż cały czas idzie w górę. Co więcej nieobecność Microsoftu na tym rynku mogła by doprowadzić w przyszłości do poważnych problemów finansowych tejże firmy oraz poważnych zmian w ogólnej strukturze całej korporacji. Obie firmy ryzykowały bardzo dużo i na dzień dzisiejszy wydaje się, że w przyszłości mogą sporo zyskać.

Nokia-raport-za-Q2-2013-devices-and-services

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt iż każdy wskaźnik zaprezentowany w raporcie kwartalnym przez Nokię jest na minusie co nie napawa wielkim optymizmem ale porównując te wyniki do tych z zeszłego roku widać zdecydowaną poprawę. Moim zdaniem nie ulega żadnej wątpliwości, że Fińska korporacja idzie w górę i co najważniejsze dostarcza swoim klientom coraz lepszy produkt. Co ciekawe Nokia sprzedała w drugim kwartale tego roku aż o 27% więcej Lumii niż w ostatnim kwartale 2012 roku. Jest to znacząca poprawa, która powoli zaczyna poprawiać nastroje wśród inwestorów.

Nokia-raport-za-Q2-2013-sprzedaz

Jedyną wiadomością, która może popsuć humor Elopowi jest fakt iż największy udział w sprzedaży telefonów działających pod kontrolą systemu Windows Phone mają Lumie ze średniej półki cenowej. Faktem jest również, że ogólnie Nokia drugi kwartał tego roku zaliczyła ze 151 milionową stratą. Finowie cały czas tracą pieniądze, ale już coraz mniej. Myślę, że małymi kroczkami wreszcie osiągną sukces i znowu powrócą na zasłużone miejsce lidera rynku telekomunikacyjnego.

Przeczytaj również

, , ,