Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Dlaczego programiści używają komputerów Apple?

Jednym z pierwszych dylematów przed którymi staje młody programista, to wybór środowiska programistycznego, a co za tym idzie systemu operacyjnego z którego będzie korzystać na studiach oraz podczas dalszej kariery zawodowej. Na szczęście jest Apple ze swoim genialnym systemem Mac OS!

Fot: Giulio Magnifico, Flickr | CC.

Fot: Giulio Magnifico, Flickr | CC.

Kiedyś na jednym z portali internetowych poświęconym tematyce nowych technologii natrafiłem na artykuł na łamach którego autor opisywał cały proces tłumaczenia systemu Android. Nie była to publikacja sticte techniczna mający na celu ukazać sposób w jaki tłumaczy się jeden z najpopularniejszych mobilnych systemów operacyjnych ale było to raczej streszczenie „pojedynku” pomiędzy autorem tekstu, a systemem Windows oraz Linux. Jedno z ostatnich zdań tego wpisu jakoś szczególnie utknęło mi w pamięci: „Teraz już wiem, dlaczego do niektórych zadań programistycznych nie wykorzystuje się systemu Windows oraz Linux”.

Osoby które na co dzień nie są związane z branżą IT pewnie myślą, że wszyscy programiści, informatycy oraz inni inżynierowie używają komputerów Apple tylko dlatego, że są cool. Nic z tych rzeczy! System Apple dzięki bardzo dobremu wsparciu specjalistycznego oprogramowania znakomicie nadaje się do kodowania. Bez problemu uruchomimy z jego poziomu serwer Apache obsługujący PHP, Python oraz inne języki programowania. Przy użyciu systemu Windows jest to niestety trochę bardziej skomplikowane, a czasami nawet w ogóle nie możliwie. Sam nawet pamiętam czasy kiedy nie posiadałem Maca i serwer Apache instalowałem przez tydzień, aż w końcu po wielu niepowodzeniach uznałem, że skorzystam z „zamienników” czyli oprogramowania WampServer oraz XAMPP należy jednak brać pod uwagę, że tego typu rozwiązanie jest niestety mało profesjonalne. Co prawda Microsoft udostępnił programistom znakomite oprogramowanie o nazwie Visual Studio, ale środowisko to sprawdzi się tylko wtedy jeżeli pracujemy nad projektami przeznaczonym dla systemu operacyjnego Windows lub opartymi o technologie opracowane przez inżynierów z Redmond. Muszę jednak przyznać, że znakomicie ono spełnia swoją rolę. Tylko czy jest jakiś sens używania dwóch komputerów, kiedy można zrobić wszystko na jednym? Przecież nie ma żadnych przeszkód aby na Mac’u doinstalować system Microsoftu, natomiast w drugą stronę już niestety nie możemy wykonać tej czynności.

Wybór systemu Mac OS przez programistów nie wiąże się ogólnymi trendami panującymi na rynku, ale z możliwościami technologicznymi danego oprogramowania. Faktem jest, że łatwiej pisze się programy pod Windows korzystając z systemu operacyjnego Microsoftu, ale należy też pamiętać o tym, że już kodowanie w PHP czy innym tego typu języku będzie sporym problemem. Dlatego też programiści jeśli już muszą pracować w terenie to wykorzystują komputery MacBook, a w biurach Mac Pro lub zwykłe stacje robocze z dedykowanym oprogramowaniem skrojonym pod dany język. Ważne jest też aby maszyna na której się koduje była wyposażona w dużą ilość pamięci operacyjnej RAM oraz wydajny procesor. Jeżeli nie pracujemy z grafiką, to możemy kosztem tych dwóch podzespołów zaopatrzyć się w słabszą kartę graficzną ale ważne jest żeby zbytnio nie przesadzić i nie kupić czegoś z „dolnej półki”.

A wy jeżeli mielibyście nieograniczone fundusze to jaki kupilibyście komputer do programowania? Byłby to laptop czy może tradycyjny pecet z dwoma monitorami?

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Komentarze (13)

  • OrfeuszPI314 pisze:

    Witam, dzisiaj przeczytałem ten tekst. „Sam nawet pamiętam czasy kiedy nie posiadałem Maca i serwer Apache instalowałem przez tydzień” – OMG, „ale należy też pamiętać o tym, że już kodowanie w PHP czy innym tego typu języku będzie sporym problemem. Dlatego też programiści jeśli już muszą pracować w terenie to wykorzystują komputery MacBook” – OMG, chociaż nie, tekst o pracy w terenie jest zabawny – w terenie to pracują geodeci ;). Pozdrawiam autora – jak Pan to przeczyta za kilka lat, to dowie się Pan co to za uczucie nazywane zażenowaniem. Pozdrawiam serdecznie.

    • „Sam nawet pamiętam czasy kiedy nie posiadałem Maca i serwer Apache instalowałem przez tydzień” to akurat jest prawda, na Windowsie jest problem z konfiguracją serwera Apache i parsera PHP dlatego większość osób używa takie badziewie jak XAMPP albo WampServer, na OS X serwer Apache jest już wbudowany i odpalenie skryptów PHP wymaga drobnej konfiguracji, która zajmuje niecałą minutę (przynajmniej mi). „Dlatego też programiści jeśli już muszą pracować w terenie to wykorzystują komputery MacBook” w terenie czyli w sensie „poza biurem” itp. lub np. w podróży. Nie wiem jak Panu ale mi zdecydowanie wygodniej kodzić na laptopie siedząc wygodnie na kanapie (no chyba, że muszę przełączać się między kilkoma oknami, to wtedy drugi monitor jest niezbędny). Fakt tekst ten pisałem parę lat temu, gdybym dzisiaj miał go napisać to wyglądał by całkowicie inaczej ;).

      • lukas124 pisze:

        Jeśli pracodawca płaci developerowi 10k miesięcznie to chyba nie po to żeby siedział dwa tygodnie i konfigurowała apacha? Po to się używa maców, żeby wszystko działało szybko i sprawnie ;) Pozdrawiam.

      • lukas124 pisze:

        Jasne, zawsze można się bawić w jakieś śmieciowe aplikacje ale jak już wspomniałem, intecją pracodawcy jest to, żeby pracownicy sprawnie pracowali, a nie zajmowali się konfiguracją komputera ;)

      • lukas124 pisze:

        W 99% firm nie

      • Magdalena Mbn pisze:

        artykuł sponsorowany , więc wyluzuj ;)

      • lukas124 pisze:

        Wszystkie akcje marketingowe na blogu są odpowiednio oznaczone, jeśli tak nie jest (jak w tym przypadku) to za napisanie tego artykułu nie odstałem ani grosza ;)

    • Niunia R pisze:

      No wlasnie… co za problem zainstalowac sobie odpowiednie IDE…. nie wiem, czy ja czegos nie rozumiem ? A ja jestem 40letnia kobieta, ktora programuje dorywczo w przerwach w normalnej pracy biurowej, skonczylam kosmetykologie…nigdy nie mialam problemow z zainstalowaniem czegos, php na xamppie po prostu kodzilam. no ok, z Pythonem byl problem ale przerzucilam sie po prostu na jupyter book / ipython i tyle mi wystarcza do machine learning.

  • windoo pisze:

    Mimo, że uważam się za ścisłowca, jeżeli ten artykuł został napisany parę lat temu, to było chyba wystarczająco dużo czasu by poprawić rażące błędy ortograficzne, bo one przydają jedynie śmieszności autorowi i jego tezom.

    Konkretniej:
    p”u”łka -> półka
    „Co prawda Microsoft udostępnił programist”ą” znakomite” – Celownik (komu?czemu?) l.mn. PROGRAMISTOM

    Krótka lekcja języka polskiego.

    • lukas124 pisze:

      Na błędy ortograficzne oczywiście nie ma usprawiedliwienia i nie powinny one się pojawić, no ale nie wszystko jestem w stanie wyłapać. Dzięki za informacje ;)

      • windoo pisze:

        Tak czy inaczej ceni się przyznanie do błędu i ich poprawę, więcej grzechów nie pamiętam ;)

  • Z tymi makami to do końca nie jest aż tak różowo. U nas na przykład porzuciliśmy developowanie na makach przesiadając się na Linuxy. Postanowiliśmy być jak najbardziej zgodni software-owo ze środowiskiem produkcyjnym klienta. Jaka ulga. Polecam.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest