Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Sklep internetowy? To nie musi być nic trudnego!

Wpis ma charakter komercyjny.

Branża e-commerce rozwija się w dwucyfrowym tempie, sklepy internetowe notują coraz więcej zamówień i generują coraz większe przychody. Mało który przedsiębiorca przechodzi obojętnie obok takich informacji. Nic więc dziwnego, że wiele firm coraz częściej decyduje się na uruchomienie swojego własnego sklepu internetowego. Często jednak kiedy odpowiednia decyzja została podjęta, zadanie to okazuje się nie lada wyczynem. Warto jednak dokładnie wszystko przeanalizować i nie zniechęcać się zbyt szybko. Założenie swojej własnej witryny e-commerce jeszcze nigdy nie było tak proste jak w dzisiejszych czasach.

Fot: informedmag.com, CC BY 2.0.

Jaki skrypt wybrać?

Przygotowania do uruchomienia e-sklepu należy rozpocząć od zdefiniowania podstawowych parametrów, takich jak liczba sprzedawanych produktów, szacunkowy ruch na stronie oraz przede wszystkim wyboru technologii w jakiej zostanie on wykonany. Jak pewnie wiecie, blog StrefaKodera.pl prowadzony jest dzięki darmowemu systemowi CMS, mój wybór padł na WordPressa, ale to nie znaczy, że byłem na niego skazany od początku do końca. Jak wiadomo na rynku jest dostępna cała masa podobnych rozwiązań – Joomla, Drupal, długo można by wymieniać. Jednak dzięki temu, że jestem programistom mogłem dokonać świadomego wyboru, znając wszystkie wady i zalety rozwiązania na które się decyduję. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku sklepów internetowych. Możemy tutaj skorzystać choćby z oferty Amazona, Allegro lub też uruchomić własną natywną witrynę.

Osoby nieco mniej techniczne pewnie już dostały zawrotu głowy przeglądając różnego rodzaju rozwiązania. Przyznam szczerze, że ja w swojej dotychczasowej karierze programisty miałem nieco większą styczność z dwoma chyba największymi skryptami obsługującymi branżę e-commerce. Mam tutaj na myśli PrestaShop oraz Magento. Bazując na moich doświadczeniach zdecydowanie muszę polecić to drugie rozwiązanie. Ma ono oczywiście swoje mankamenty ale i też bardzo poważne plusy.

Magento – jeden z największy skryptów e-commerce

Największą zaletą Magento jest niewątpliwie olbrzymia społeczność skupiona wokół projektu. W przypadku ewentualnych problemów bądź awarii można zawsze liczyć na wsparcie programistów z całego świata albo po prostu poszukać rozwiązania na forum pomocy gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że już ktoś wcześniej doświadczył podobnych problemów.

Implementacja całego skryptu również nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności. Jeśli nie jesteśmy zainteresowani natywną personalizacją sklepu i zadowolimy się podstawowym szablonem wraz z podstawowymi odpowiednio skonfigurowanymi funkcjami, możemy to nawet zrobić bez żadnej wiedzy technicznej.

Sytuacja jednak komplikuje się, kiedy nie wystarczą nam podstawowe funkcje lub nie dysponujemy własnym serwerem czy też hostingiem. Pomoc programisty w tym momencie staje się nieodzowna, ale nie ma się czym przejmować. Na rynku dostępnych jest naprawdę sporo certyfikowanych specjalistów, którzy zajmą się wszystkim począwszy od zaprojektowania, a skończywszy na wdrożeniu i późniejszym utrzymaniu całego skryptu. W tym celu można na przykład skorzystać z usług software house’u Smartbees, z którego ofertą zapoznacie się pod adresem: smartbees.pl/uslugi/sklepy-internetowe

Warto również dodać, że oprócz uruchomienia i stworzenia całej witryny najważniejsze jest później jej utrzymanie. Nie zapominajcie o tym, kiedy wystartujecie ze swoim własnym sklepem internetowym.

Wpis ma charakter komercyjny.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest