Operatory arytmetyczne w C++

Zastanawialiście się kiedyś, co można by było robić na komputerze gdyby nie było matematyki (oczywiście pomijamy fakt, że w takim wypadku komputery by w ogóle nie istniały)? Odpowiedź jest prosta: nic. Wszystkie aplikacje komputerowe oraz strony internetowe działają w oparciu o różne algorytmy, mniej lub bardziej skomplikowane.

Jednymi z najprostszych zadań matematycznych jakie możemy sobie wyobrazić i jakie może wykonać program komputerowy jest dodawanie, odejmowani, mnożenie oraz dzielenie. W C++, jak i w innych językach programowania mamy do dyspozycji tak zwane operatory arytmetyczne, którymi są po prostu zwykłe znaki matematyczne:

Operator Opis
+ dodawanie (plus dwuargumentowy)
odejmowanie (minus dwuargumentowy)
zmiana znaku (minus jednoargumentowy)
* mnożenie
/ dzielenie
% dzielenie modulo
++x pre-inkremetacja (zmiennej x)
x++ post-inkrementacja (zmiennej x)
– -x pre-dekrementacja (zmiennej x)
x- – post-dekrementacja (zmiennej x)

Dzięki nim, program komputerowy może wykonywać różnego rodzaju obliczenia. Napiszmy więc prosty cztero-działaniowy kalkulator.

Ten prosty program, demonstruje sposób działania operatorów arytmetycznych. Analizując kod, dokładnie przyjrzyj się w jaki sposób cała aplikacja działa i jaką drogę pokonują dane podczas wykonywania się programu. Możesz też zbudować bardziej skomplikowane działania na przykład: ((5-9) * 2) / (4 -2). Pamiętaj jednak o zadeklarowaniu odpowiedniego typu danych dla zmiennych, które będą zawierać wyniki.

Zadania

 1. Jaki będzie wynik obliczeń wyrażeń: 4 % 9; –2-8; 4/5 % 3; 3/(5 % 2); 8 / 6; 2 / 4. Aby uzyskać wyniki nie używaj kalkulatora, ale napisz odpowiedni program w C++.

Przeczytaj również

, , , ,

 • Michał Światłowski

  Wiatm! Mam mały problem gdyż po wprowadzeniu kodu wyskakuje mi błąd plik ‚źródłowy nie jest skompilowany’ i podkreśla mi return na czerwono

  • A coś więcej? Jaka wersja IDE?

 • Michał Światłowski

  Sorki że zawracam głowę pierdółkami. Działa już. Błąd w pisowni.

  • Ale u mnie czy u Ciebie?

   • Michał Światłowski

    U mnie