Blokujemy hotlinkowanie czyli publikację obrazków z naszego serwera bezpośrednio na innych stronach

Hotlinkowanie czyli publikacja obrazków z naszego serwera na innych stronach internetowych poprzez podanie odnośnika w atrybucie src tagu img bezpośrednio do naszej strony WWW, czasami może bardzo spowolnić jej funkcjonowanie oraz spowodować utratę transferu co niestety może wiązać się ze sporymi kosztami. Aby temu zapobiec wystarczy zablokować taką możliwość bezpośrednio w pliku .htaccess. Jak to zrobić?

Fot: geralt, CC0 Public Domain.

Fot: geralt, CC0 Public Domain.

Problem ten możemy rozwiązać na kilka sposobów. Mamy tutaj szerokie pole do popisu na przykład całkowicie blokując hotlinkowanie czy wyświetlając jakiś inny obrazek w miejsce tego, który domyślnie miał być użyty na innej stronie WWW.

Całkowita blokada hotlinkowania (oczywiście w miejsce strefakodera.pl, należy podać adres URL własnej strony WWW):

Blokada hotlinkowania z wyświetlaniem jakiegoś innego obrazka:

W miejsce strefakodera.pl, należy podać adres URL własnej strony WWW, natomiast adres http://strefakodera.pl/image/blokada-hotlinkowania.jpg należy zastąpić własną ścieżką do obrazka, który chcemy wyświetlić zamiast tego pierwotnego do którego miał prowadzić adres URL z jakiejś innej strony.

Gwoli wyjaśnienia, instrukcja NC odpowiada za pominięcie wielkości liter (ignoruje duże znaki), F wysyła error 403, L bokuje wykonywanie jakichkolwiek innych reguł.

Przeczytaj również

, , ,