Czy pliki przechowywane w chmurze są bezpieczne?

Wydarzenia z ubiegłego weekendu wstrząsnęły społecznością on-line i w mgnieniu oka stały się głównym tematem do dyskusji. Powód? Nagie zdjęcia gwiazd, które w masowej ilości zostały wykradzione, w błyskawicznym tempie pojawiły się na wszelkich portalach społecznościowych. Zaczęło się oczywiście od 4chana, po czym w kilka minut fotografie zostały rozpowszechnione pomiędzy Tumblrem, Twitterem oraz wieloma innymi witrynami.

Fot: Side-7, CC BY 3.0.

Fot: Side-7, CC BY 3.0.

Poszkodowanymi są największe gwiazdy Hollywood takie jak: Jeniffer Lawrence, Kate Upton, Kirsten Dunst czy Mary Elizabeth Winstead. W sprawę jednego z największych wycieków w ostatnim czasie zostali zaangażowani między innymi dziennikarze, prawnicy, oraz agenci FBI. Obecnie wszystkie działania opierają się o badania zabezpieczeń chmury iCloud co również robi korporacja Apple.

Co ciekawe całkiem podobna sytuacja miała miejsce w 2012 roku, kiedy to sprawca, pomimo mniejszej skali wycieku został skazany na 10 lat więzienia. Niezależnie jednak od tego, jak potoczy się samo śledztwo, wyciek będący naruszeniem prywatności, budzi poważne pytania dotyczące Cloud Security oraz domniemanego sabotażu korporacyjnego. Ponadto, większość z poszkodowanych twierdzi, iż obrazy które zostały rozprzestrzenione w sieci zostały sfabrykowane.

Pewnym jest, iż serwery w chmurze funkcjonujące na całym świecie przechowują masę istotnych informacji – komentuje Kamila Szwagiel, Project Manager GRUPA 365NET – Jest to zatem kluczowa lekcja dla innych firm ofertujących tego typu usługi. Pomimo tego, iż upewnianie się że nasze serwery są z dala od działań hakerów powinno mieć miejsce zanim informacje trafią do chmury, jest to właściwy moment aby utwierdzić się w tym przekonaniu. Pamiętajmy, iż nawet uprzednio usunięte informacje nadal mogą być przechowywane w serwerach zdalnych. Podobnie istotne jest, aby przygotować się do sytuacji kryzysowych, kiedy nasze dane przez przypadek trafią w niepowołane ręce. Najważniejsza jest tu ustalona strategia działania i szybka reakcja. Na koniec: nie zdejmujmy przysłowiowych ubrań przed kamerą. Internet ma wszak bardzo długą pamięć. – dodaje.

Źródło: GRUPA 365NET, infoWire.pl.

Przeczytaj również

, , , , , ,

Dodaj komentarz

guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest