Aktualizacja WordPress’a do wersji 4.1 już dostępna. Co się zmieniło?

Parę dni temu swoją premierę miał nowy swoją drogą bardzo dobry domyślny motyw dla WordPress’a, Twenty Fifteen. Dziś natomiast została udostępniona kolejna aktualizacja jednego z najpopularniejszych systemów CMS na świecie. Co prawda nie wiele się zmieniło ale kilka rzeczy jest naprawdę ciekawe.

wordpress-552922_1920

Najbardziej rzucającą się w oczy nową opcją jest tryb „pisania bezrozproszeniowego”. W wielkim skrócie wygląda to tak, że w momencie wprowadzania tekstu ukrywane są wszystkie elementy na ekranie poza edytorem. Ciekawe jak taka zmiana przyspieszy prace nad tekstami?

wordpress-pisanie-bezrosproszone

Kolejną nowością jest menadżer sesji, umożliwiający z dowolnego komputera „skasowanie” wszystkich wygenerowanych na innych urządzeniach sesji. Działa to tak, że jeśli na przykład zalogujemy się na komputerze kogoś innego do panelu administracyjnego WP, a potem zapomnimy się wylogować, to będzie to można zrobić z własnego komputera. Bardzo ciekawa funkcja zabezpieczające efekty naszej czasami wieloletniej pracy i chroniąc przed sporymi stratami zarówno wizerunkowymi oraz finansowymi.

Dzisiejszą aktualizacją będą szczególnie zainteresowani fani umieszczania w swoich postach klipów Vine bowiem, od teraz materiały te będzie można osadzać podobnie jak filmy z portalu YouTube – wklejając link w edytorze.

Z innych mniej ciekawych rzeczy, to została dodana obsługa różnych języków z poziomu panelu ustawień oraz mechanizm rekomendujący wtyczki.

Co pod maską?

No to teraz najciekawsza część niniejszego wpisu, czyli zmiany w kodzie. Interesujące tutaj jest wprowadzenie nowych tagów title, które „informują” WordPress’a, że ma się zająć automatycznym generowaniem tytułów. Oczywiście obsługę tej funkcji trzeba wprowadzić z poziomu motywu, a dokładnie pliku function.php dopisując: add_theme_support( 'title-tag' ).

Wprowadzona została również nowa obsługa zapytań do bazy danych przy pobieraniu metadanych wpisów. Teraz mogą one zawierać złożone warunki logiczne takie jak podzapytania oraz szereg operatorów.

Po za tym zostało rozszerzone również JavaScript’owe API ekranu personalizacji. Mamy teraz możliwość między innymi skorzystania z dynamicznych elementów.

Dodatkowo została również rozbudowana cała dokumentacja dla developerów, która dostępna jest na stronie www.developer.wordpress.org/reference.

Przeczytaj również

, , ,

Dodaj komentarz

guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest