Oprogramowanie Boeinga 787 Dreamliner ma błąd, który może doprowadzić do utraty zasilania…

Parę dni temu opublikowałem wpis na temat najbardziej spektakularnych błędów programistów w historii informatyki gdzie opisałem kilka ciekawych błędów w oprogramowaniu oraz ich późniejsze konsekwencje. Co ciekawe dziś świat obiegła informacja, która idealnie nadaje się do tego artykułu. Chodzi tutaj o błąd oprogramowania zaimplementowanego w jednym z najnowszych samolotów pasażerskich firmy Boeing.

Fot: Altair78, CC BY-SA 3.0.

Fot: Altair78, CC BY-SA 3.0.

Jak poinformowała Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa w oprogramowaniu samolotu 787 Dreamliner został wykryty błąd, który może doprowadzić do utraty zasilania, a co za tym idzie katastrofy lotniczej. Problem dotyczy 4 z 6 generatorów prądu odpowiedzialnych za zasilanie silników samolotu.

Po przeprowadzonych testach okazało się bowiem, że w przypadku hipotetycznej sytuacji czyli ciągłej pracy silników Dreamlinera przez 8 miesięcy mógłby wystąpić błąd oprogramowania doprowadzający do utraty zasilania. W takiej sytuacji piloci mieli by zaledwie 6 sekund na uruchomienie turbiny powietrznej umożliwiającej ponowny start systemów elektrycznych maszyny.

Jak widać błędy popełniane są nawet przez najlepszych specjalistów dlatego bardzo ważne jest testowanie gotowego oprogramowania, które oddaje się do użytku. Choć realne wystąpienie ujawnionego w Boeingu 787 problemu jest praktycznie niemożliwe to jest to znakomity przykład na to jak skomplikowane jest tworzenie tak zaawansowanych systemów informatycznych.

Firma Boeing poinformowała już, że pracuje nad usunięciem tego bugu – oby nie stworzyli przy okazji nowego…

Przeczytaj również

, , , , , , ,

Dodaj komentarz

guest
3 Komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
~
~
13 maja 2015 11:43

Zerźnięte z Niebezpiecznika ;x

lukas124
13 maja 2015 12:10
Reply to  ~

Nawet nie wiedziałem, że na Niebezpieczniku jest artykuł o tym. Przykro mi, że wszyscy opierają się na tej samej informacji prasowej ;)

Jacek
Jacek
28 czerwca 2016 13:05

Testowanie jest bardzo czasochłonne, a więc drogie. Wiemy jak to wygląda w praktyce. Zrobiłeś podwójne testy i wyszło sporo błędów. Stoisz przed pytaniem czy robić je po raz trzeci. Koszt XXXX zł, a szansa że znajdziesz błąd wynosi 1%. Zagrożenie, że będzie to błąd poważny wynosi 1:100. Przy tworzeniu oprogramowań dedykowanych niestety zawsze pojawia się ten problem. http://kamee.pl/realizacje/oprogramowanie-do-obslugi-kursow

Pin It on Pinterest