Jak całkowicie usunąć Android Studio z OS X?

Miałem dzisiaj bardzo ciekawą przygodę z Android Studio, a mianowicie ni stąd ni z owąd nagle „wysypały” mi się wszystkie projekty nad którymi pracowałem, nie pomogło przywracanie kodu z repozytorium, a z każdą próbą zmian IDE rzucało coraz więcej błędów związanych z plikami konfiguracyjnymi Gradle, bibliotekami oraz brakiem pluginów. Przyznam szczerze, że w pierwszej chwili nie miałem pojęcia co się stało, ale kiedy okazało się, że w zasadzie nie da się stworzyć nowego projektu było już w zasadzie jasne – coś podczas serii aktualizacji, którą nota bene przeprowadzałem wczoraj, poszło nie tak.

android-studio

Rozwiązanie w takiej sytuacji jest banalnie proste – reinstalacja IDE. No i tutaj pojawiły się pierwsze schody. Jak sami pewnie wiecie system Apple ma bardzo specyficzną politykę usuwania aplikacji, mianowicie wszystko sprowadza się po prostu do „przeciągnięcia” danej paczki z katalogu „Aplikacje” do kosza i po kłopocie, rzecz w tym, że w ten sposób nie usunę plików konfiguracyjnych Android Studio oraz starych bibliotek czy też Android SDK, które również chciałem wyrzucić z komputera. Po krótkich przemyśleniach udało mi się również rozwiązać i tą sytuację. Nie obyło się jednak bez niezawodnego terminala.

Być może komuś się to przyda więc postanowiłem opublikować w tym wpisie wszystkie komendy jakimi możemy całkowicie usunąć z komputera Android Studio wraz ze wszystkimi plikami konfiguracyjnymi oraz Android SDK.

Usunięcie całego Android Studio (IDE, bibliotek oraz logów i cache):

Dodatkowo przy odinstalowywaniu Android Studio polecam usunąć wszystkie pliki Gradle:

Pliki emulatora Android Virtual Devices (AVD) – i tak przy ponownej instalacji wszystko to zostanie wgrane od nowa:

Oraz Android SDK:

Po uruchomieniu powyższych komend w terminalu całkowicie pozbędziecie się Android Studio z komputera. Wszystkie wasze projekty nie powinny zostać usunięte, ale pamiętajcie żeby dla bezpieczeństwa zrobić sobie kopię zapasową.

Przeczytaj również

, , , , , ,

Dodaj komentarz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments