Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Jak wystartować z karierą w IT?

Materiał powstał przy współpracy z firmą Comarch.

Początki są najtrudniejsze. To zasada, znana od lat i niestety skutecznie zabijająca wiele ciekawych projektów. Gdyby istniało urządzenie mobilizujące do podjęcia nowych wyzwań, zmiany ścieżki życiowej czy kariery zawodowej, byłbym pierwszym klientem, który dokonałby takiego zakupu. Zresztą, jak teraz sobie pomyślę, ile ciekawych rzeczy mogę zrobić, to chyba nawet nie muszę czekać na dodatkowe bodźce. Marzenia to najlepsza motywacja.

Jeśli już jesteśmy przy takich planach i tematyce kariery zawodowej, to mam dla Ciebie, kilka ciekawych przemyśleń, dotyczących rozwoju w branży IT.

Jak już napisałem, najtrudniejszy jest start, a biorąc pod uwagę dość „specyficzny” kierunek, czyli tworzenie oprogramowania. Skala początkowych trudności jest większa niż w innych dziedzinach.

Jeśli chcesz rozpocząć swoją pracę w szeroko rozumianej branży nowych technologii, możliwości masz całkiem sporo. Jedną z najpopularniejszych ścieżek i zarazem rekomendowaną przeze mnie, jest podjęcie studiów na kierunku informatycznym. Weź jednak pod uwagę, że nawet jeśli dostaniesz się na najlepszą uczelnię i najbardziej prestiżowy wydział (informatyka na chemii raczej z informatyką ma niewiele wspólnego), to i tak nie zagwarantuje Ci, dobrego startu w biznesie. Dlaczego? Nie ważne, jaką masz edukację, duże znaczenie ma również doświadczenie.

Akurat tak się składa, że jeśli studiujesz, to masz uprzywilejowaną pozycję, aby postawić swoje pierwsze biznesowe kroki, dzięki organizowanym przez wiele firm, programom stażowym. Są one przeznaczone dla studentów i co najważniejsze, tylko dla nich. Warto więc skorzystać z takiej okazji, aby potem nie żałować.

Jedną z opcji, jest organizowany przez firmę Comarch, ogólnopolski program stażowy. Spośród innych, wyróżnia go przede wszystkim rozmach. Praktyki odbywają się w dwunastu lokalizacjach, a ich uczestnicy mają do wyboru siedem ścieżek tematycznych. Część z nich jest naprawdę unikalna i stwarza znakomitą okazję do rozwoju w wymarzonej technologii.

Możesz mi nie wierzyć na słowo, więc pozwól, że przytoczę tutaj kilka wypowiedzi Twoich starszych kolegów i koleżanek. Mieli oni okazję uczestniczyć w zeszłorocznej edycji stażu. Co mogą na ten temat powiedzieć?

Podczas stażu stopniowo poznawałam stos technologiczny używany w metodyce DevOps, rozpoczynając od systemu kontroli wersji i zaawansowanych opcji git-a, a także Gitlab CI/CD. Kolejnym krokiem były podstawy wirtualizacji w VirtualBox oraz Vagrant, czyli narzędzie do automatyzacji tworzenia i konfiguracji maszyn wirtualnych. Naturalną kontynuacją tematu technologii używanych do izolacji aplikacji od systemu operacyjnego stanowi popularny Docker, którego używałam, ćwicząc proces konteneryzacji aplikacji. Dodatkowo poznałam również narzędzia do automatyzacji, takie jak Ansible i Jenkins. Wisienką na torcie było wykorzystanie Kubernetesa do zarządzania skonteneryzowaną aplikacją i przygotowanie jej opisu w postaci Helm Charts. ~Anna Rzemińska, profil: inżynier systemowy.

Gwarantuję Ci, że na żadnych studiach w trakcie zaledwie trzech miesięcy, nie zdobędziesz tyle wiedzy i doświadczenia, o jakim wspomniała tutaj była już stażystka Ania.

Realny projekt związany z Apple HomeKit, do którego byłem wdrażany już podczas stażu, okazał się naprawdę interesujący i stawiał wiele wyzwań, dzięki którym można było sprawdzić swoją dotychczasową wiedzę ze studiów czy nawet język angielski podczas wideokonferencji z zespołami z innych krajów. ~Daniel Stankiewicz, profil: embedded.

Na przykładzie historii Daniela, widać, że nie tylko kompetencje twarde są ważne w codziennej pracy. Podczas praktyk zmierzysz się z wieloma innymi wyzwaniami.

Trzy miesiące stażu upłynęły mi bardzo szybko. To był czas gromadzenia wielu nowych doświadczeń. Poznałam nowe osoby, programy komputerowe, nieco inną specyfikę pracy. Starałam się także jak najlepiej zaznajomić z branżą i produktem, nad którym pracowałam. Cieszę się, że w wyniku mojej pracy podczas stażu powstał projekt, który nie skończy w szufladzie, ale ma szansę zostać wdrożony i pomagać swoim użytkownikom. ~Balbina Fabia, profil: UX.

Jeśli myślisz, że to, co stworzysz, powędruje do kosza, to jak widzisz na przykładzie doświadczeń Balbiny, jest całkowicie inaczej.

Udział w programie stażowym to nie tylko wpis w CV czy uzyskany na koniec „dyplom”. To przede wszystkim szereg wiedzy technicznej zdobyty poprzez praktykę oraz cała masa nowych znajomości.

Python, NumPy, Pandas, scikit learn to kilka rozwiązań, z jakimi miałem okazję zapoznać się, podczas moich studiów informatycznych. Biorąc udział w stażu na profilu AI/ML rozwiniesz swoją wiedzę z zakresu wspomnianych narzędzi, a co najciekawsze weźmiesz udział w rozwoju realnego projektu opartego o sztuczną inteligencję. Zajmiesz się rozwojem i tworzeniem algorytmów uczenia maszynowego wykorzystywanych w systemach klasy ERP (ang. Enterprise resource planning). Brzmi ciekawie? To tylko część atrakcji, jakie na Ciebie czekają. Interesujesz się innymi technologiami, Javą, .NET’em, aplikacjami mobilnymi czy Angolarem? Również i w tych dziedzinach znajdziesz coś dla siebie.

Program stażowy Comarch

Wystarczy, że jesteś studentem co najmniej drugiego roku na kierunku technicznym. To jedyny wymógł, aby aplikować na wakacyjny staż organizowany przez firmę Comarch. Podczas trzech miesięcy, rozwiniesz szereg umiejętności twardych oraz poznasz wiele osób, z którymi wspólnie dzielisz tę samą pasję. Możesz się zgłaszać do 15 kwietnia, przez formularz na stronie staz.comarch.pl. O zakwalifikowaniu będą decydować testy, które zostaną przeprowadzane w dniach 26–30 kwietnia. Oczywiście za swoją pracę otrzymasz odpowiednie wynagrodzenie, stawka to 3 370 zł miesięcznie. Dodatkowo firma oferuje pełną opiekę mentora oraz pięciodniowy płatny urlop. Jeśli obostrzenia sanitarne na to pozwolą, staż będzie odbywał się stacjonarnie przy zachowaniu wszelkich zasad higienicznych.

Zanim wyślesz swoje CV, zastanów się jaki profil będzie dla Ciebie najbardziej interesujący oraz w jakiej lokalizacji możesz ewentualnie pracować.

Profil programistyczny

Lokalizacje: Białystok, Gdańsk, Gliwice, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Tarnów, Warszawa, Wrocław.

Dostępne technologie:

  • Java,
  • .NET,
  • C/C++,
  • Bazy danych,
  • Web.

Inżynier systemowy

Lokalizacje: Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa.

Wybierając ścieżkę inżyniera systemowego, do Twoich zadań będzie należało:

  • wykonywanie prac technicznych, serwisowych, instalacyjnych oraz konfiguracyjnych,
  • udział w pracach projektowych i implementacyjnych,
  • udział w rozwiązywaniu problemów systemowych,
  • wykonywanie testów wydajnościowych,
  • utrzymywanie projektowej infrastruktury serwisowej.

Embedded

Lokalizacje: Kraków.

Na tym profilu, przykładowe zadania to:

  • tworzenie, integracja oraz weryfikacja oprogramowania,
  • tworzenie i uruchamianie prototypów urządzeń elektronicznych,
  • rozwój z zakresu hardware oraz elektroniki.

Telekomunikacja

Lokalizacje: Gdańsk, Gliwice, Katowice, Kraków, Poznań, Wrocław.

Przykładowe obowiązki z zakresu telekomunikacji:

  • rozwój produktów użytkowanych przez operatorów telekomunikacyjnych,
  • dostarczanie rozwiązań do ewidencji i planowania sieci transportowej,
  • rozwój w zakresie technologii: GSM/UMTS/LTE, ATM, SDH, PDH, IP/Metro, xWDM, Microwayes.

AI/ML

Lokalizacje: Łódź.

Wyzwania, jakie czekają na Ciebie z dziedziny uczenia maszynowego:

  • tworzenie algorytmów uczenia maszynowego,
  • analiza i modelowanie danych,
  • ewaluacja i testowanie przygotowanych modeli,
  • udział w integracji modeli AI/ML z innymi rozwiązaniami.

Cyber Security

Lokalizacje: Kraków, Poznań.

Na stażu w dziedzinie cyber bezpieczeństwa, zostaną poruszone takie tematy jak:

  • analiza zagadnień bezpieczeństwa IT,
  • testy penetracyjne aplikacji webowych, mobilnych i infrastruktury.

UX/UI

W trakcie trzech miesięcy spędzonych na stażu będziesz brał udział w czynnej realizacji konkretnego projektu jako członek kilkuosobowego zespołu. Nauczysz się takich elementów jak:

  • efektywnej pracy w zespole projektowym,
  • projektowania architektury informacji oraz graficznych interfejsów użytkownika,
  • prototypowania aplikacji,
  • identyfikacji potrzeb użytkowników.

Podsumowanie

Wakacje odbywają się raz w roku. Warto więc wykorzystać ten czas na zdobycie nowej wiedzy i doświadczenia zawodowego. Jeśli dalej zastanawiasz się nad aplikowaniem na program stażowy Comarch, nie zastanawiaj się dłużej. Przygotuj swoje CV i wypełnij formularz rekrutacyjny. Pamiętaj, że niczym nie ryzykujesz. Jeśli nie uda Ci się zakwalifikować, nie wyklucza to, aby spróbować ponownie w przyszłym roku.

Masz jakieś pytania lub wątpliwości? Do Twojej dyspozycji została przygotowana dedykowana skrzynka email: staz@comarch.pl, gdzie pracownicy Comarch odpowiedzą na wszystkie nadesłane wiadomości dotyczące programu stażowego.

Pamiętaj, że udział w stażu to dopiero początek niesamowitej przygody! Ponad 85% stażystów Comarch, zostaje na dłużej.

Początkowo nie planowałem zostawać. Łączenie pracy i studiów wydawało mi się trudną sprawą. Jednak zobaczyłem, jak wiele wnosi w moją edukację praca w tak wielkiej firmie. To tutaj mogłem się uczyć współpracy w ogromnym zespole oraz technologii, o których na studiach nie wspominano. ~Damian Kryński, profil: programistyczny.

O łączenie studiów i praktyki zawodowej również nie musisz się martwić. Comarch umożliwia pracę w niepełnym wymiarze godzinowym, dopasowanym do Twojego planu zajęć. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, ku nowej przygodzie…

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!