Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

Krakowski kampus Comarch – trochę historii #9

Jest rok 1993, rusza pierwszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Czechosłowacja dzieli się na Czechy i Słowację, Bill Clinton zostaje prezydentem USA, a komputery są wyposażone w zawrotne 4 MB pamięci RAM. Programiści w wolnych chwilach oddają się pasjonującej rozgrywce w Doom, a Profesor Janusz Filipiak wraz z grupą studentów krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej tworzy Comarch – pierwszą firmę opartą na wiedzy, obecnie jedną z największych polskich spółek w branży IT.

Kampus Comarch w Krakowie. Fot. Comarch.

1991

Dokładnie 9 maja 1991 roku w Krakowie została powołana do życia spółka „Computer and Communications Consultants Ltd” zarządzana przez Elżbietę Filipiak. Zajmowała się ona głównie doradztwem technicznym i naukowym oraz wytwarzaniem systemów sieci telekomunikacyjnych i komputerowych. Tak rozpoczęła się historia firmy zrzeszającej obecnie ponad 5600 pracowników w 90 biurach rozlokowanych w 31 krajach, realizującej projekty na 6 kontynentach…

1993

1993 rok był rokiem przełomowym, to właśnie 28 października zostały połączone dwie spółki Comarch EJ Filipiak oraz Computer and Communications Consultants Ltd, które po fuzji przyczyniły się do powstania Comarch Sp. z o. o. Wtedy w skład dwuosobowego Zarządu weszli: na stanowisku Prezesa, Elżbieta Filipiak oraz Janusz Filipiak – wiceprezes. Siedziba nowo powstałej firmy mieściła się na os. Teatralnym w Nowej Hucie…

Oczywiście początki działalności wyglądały dość niepozornie. Nikt nie spodziewał się, że za parę lat ta mała niepozorna spółka założona przez profesora jednej z krakowskich uczelni stanie się liderem sektora nowych technologii w Polsce. W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych rozwój informatyki w Polsce polegał głównie na handlu komputerami i licencjami wytworzonymi na Zachodzie. Comarch jednak od razu stawiał na rozwój własnych produktów.

1994

Rok później Comarch ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością decyzją Zgromadzenia Wspólników przekształcił się w spółkę akcyjną.

1999

5 lat później Comarch SA zadebiutował na giełdzie papierów wartościowych. Plany budowy silnej Grupy Kapitałowej Comarch opierały się na pozyskiwaniu najlepszych specjalistów z zakresu handlu, zarządzania, a także informatyki.

Niewielu pamięta, że również w tym samym roku przy współpracy z jedną z największych polskich rozgłośni radiowych – radiem RMF FM, Comarch stworzył portal Interia.pl.

Debiut Comarch S.A na GPW w Warszawie. Na pierwszym planie prof. Filipiak, rok 1999. Fot. Archiwum Comarch.

Siedziba Comarch w strefie ekonomicznej w Krakowie powstawała w ekspresowym tempie. Już w maju pierwsza grupa pracowników przeniosła się na stałe do nowych biur. Warto dodać, że Comarch był jedną z pierwszych spółek, które otrzymały pozwolenie na prowadzenie działalności w strefie.

Rozpoczęcie budowy obecnej centrali Comarch. Na zdjęciu Krystyna Niklińska – architekt, Ewa Skimina-Podolak – architekt, prof. Filipiak – założyciel Comarch. Fot. Archiwum Comarch.
Wejście przed budynkiem SSE1. Fot. Archiwum Comarch.

Od tamtej pory firma otwiera nie tylko kolejne biura na całym świecie, ale i rozbudowuje swój krakowski kampus.

2007

Kilka lat później pracownicy Comarch mogli korzystać już z kolejnych budynków – SSE2, SSE3. Firma od początku swojej działalności szeroko angażuje się w propagowanie sportu wśród  swoich pracowników. W związku z tym w budynku SSE3 znalazło się również miejsce na rowerownię oraz centrum rekreacyjne z basenem, siłownią i sauną, z których korzystają pracownicy wraz z rodzinami, a także mieszkańcy Krakowa.

Centrum rekreacyjne znajdujące się w budynku SSE3. Fot. Archiwum Comarch.

2009

Zaledwie kilka lat później do użytku został oddany kolejny biurowiec – SSE4.

Budowa SSE4, rok. 2008. Fot. Archiwum Comarch.

Obecnie mieszczą się tu działy administracyjne firmy oraz własne Centrum Szkoleniowe (sale konferencyjne i warsztatowe), z którego oferty mogą korzystać zarówno pracownicy Comarch, jak i firmy oraz osoby z zewnątrz. To również w tym budynku pracownicy mogą skorzystać z firmowej stołówki.

Ukończony budynek SSE4. Fot. Archiwum Comarch.

A tak prezentuje się on od wewnątrz…

Atrium, budynek SSE4. Fot. Comarch.

Warto dodać, że w skrzydle SSE4, gdzie prof. Filipiak ma swój gabinet, na jednej ze ścian znajduje się taki oto mural Ryha Paprockiego namalowany wg obrazu Rafała Olbińskiego.

Grafika w SSE4 przedstawiająca prof. Filipiaka (pierwszy z prawej). Fot. Comarch.

2012

Kiedy w Polsce wszyscy kibicowali naszej piłkarskiej reprezentacji podczas rozgrywek Euro 2012, Comarch oddał do użytku kolejne dwa budynki – biurowiec SSE5 oraz należące do firmy Centrum Medyczne iMmed24.

Budynek iMed24 wewnątrz. Fot. Comarch.
Budynek SSE5 i iMed24. Fot. Comarch.

2017

W 2017 roku odbyło się uroczyste otwarcie budynku SSE6 oraz znajdującej się w nim nowoczesnej hali laboratoryjno-produkcyjnej – IoT Plant. Tym samym zakończył się kolejny etap w rozwoju spółki, umacniający pozycję Comarch w branży ICT zarówno na polskim rynku, jak i poza granicami kraju. Dodatkowo w firmowym kampusie do użytku zostało oddane centrum przechowywania i przetwarzania danych.

Szósty budynek na kampusie Comarch w Krakowie, oznaczony numerem SSE6. Fot. Comarch.

Uruchomienie IoT Lab oraz zakup specjalistycznego sprzętu dał możliwość realizacji prac badawczo-rozwojowych, prowadzenia wstępnych badań i tworzenia koncepcji produktu, projektowania mechanicznego oraz 3D, projektowania elektroniki, tworzenia i testowania rozwiązań klasy embedded software, a w konsekwencji prototypowania oraz produkcji urządzeń elektronicznych dla IoT i Telemedycyny.

Iot LAB w budynku SSE6. Fot. Comarch.
SSE6 w Krakowie podczas obchodów 11 listopada. Fot. Comarch.

2018

Ten rok jest dla firmy ważny nie tylko ze względu na kolejne, ciekawe projekty, z jakimi zmierzą się pracownicy firmy. Już za kilka miesięcy, we wrześniu odbędą się główne obchody jubileuszu 25-lecia Comarch. Przy tej okazji nastąpi uroczyste otwarcie budynku SSE7, który od kilku tygodni służy pracownikom krakowskiego oddziału. Biurowiec został zaprojektowany z dbałością o środowisko naturalne i ekologię. Na dachu zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne, które pozwalają na częściowe pokrycie własnego zapotrzebowania na energię elektryczną. W podziemiach znajdują się stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych, miejsca parkingowe, rowerownia, a także szatnie i prysznice.

Budynek SSE7 wewnątrz. Fot. Comarch.
Budynek SSE7. Fot. Comarch.

Z okazji 25-lecia istnienia Comarch powstał również film prezentujący historię firmy oraz jej krakowski kampus:

Na koniec nie może zabraknąć zdjęcia, które prezentuje wszystkie wymienione wyżej budynki w całej okazałości:

Kampus Comarch przy ul. Życzkowskiego. Fot. Comarch.

Jak zacząć pracę w Comarch?

Kampus firmy oraz bezpośrednie sąsiedztwo Muzeum Lotnictwa Polskiego z pewnością robią wrażenie. Jeśli moje poprzednie teksty dotyczące projektów oraz pracy w Comarch zainteresowały Was i chcielibyście dołączyć do jednego z zespołów firmy, zachęcam do przeglądnięcia strony kariera.comarch.pl, gdzie znajdziecie wszystkie aktualne oferty pracy lub do zapoznania się z informacjami odnośnie wakacyjnego programu stażowego: kariera.comarch.pl/staze/staz-it.

Artykuł ten powstał przy współpracy z firmą Comarch. Jest on dziewiątym z dziesięciu wpisów, jakie ukażą się na blogu w ramach serii „Staż w Comarchu 2018”. Kolejny, już ostatni artykuł zostanie opublikowany za tydzień we wtorek 12.06.18.

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest