Kiedy najłatwiej znaleźć pierwszą pracę w IT?

Jak wszyscy wiemy, zarobki w IT sięgają 10k netto, a programiści przebierają w ofertach pracy dostając ich po kilka dziennie. Tak postrzeganie rynku branży nowych technologii nie ma co ukrywać wpływa na wyobraźnię wielu osób w tym studentów bądź też absolwentów różnych kierunków typu „historia sztuki”, „filozofia” etc.. Nie mam oczywiście nic przeciwko filozofom, ba nawet uważam, że na rynku pracy brakuje odpowiednio wykształconych humanistów, ale oczywiście wszystko ma swoje granice. To właśnie w branży IT jest olbrzymi niedobór kadr, który to z roku na rok się powiększa. Niewątpliwie taka sytuacja kusi bardzo wiele osób do przekwalifikowania się. Niestety jak to zwykle bywa po kilku miesiącach ekscytacji i wytężonej nauki na różnego rodzaju bootcampach, kursach itd. przychodzi zderzenie z rzeczywistością. Pracy w IT po prostu nie ma! Nie ma i nie będzie…

Fot: Pixino, CC0.

Powiedzmy sobie szczerze, ukończenie bootcampu, czy tam jakiegoś kursu wieczorowego bądź innego szkolenia „programistycznego” nie czynni z nikogo programisty! Pracodawcy poszukują specjalistów, przez duże S czyli osób mających odpowiednią wiedzę teoretyczną popartą wieloletnią praktyką związaną z pracą w przeróżnych dużych komercyjnych projektach. To właśnie takie osoby dostają przysłowiowe 10k na rękę i dziesiątki ofert pracy. Dlaczego? Dlatego, że jest ich na rynku po prostu mało, a ludzi, którzy zapisali się na dwutygodniowy kurs programistyczny są setki więc wybić się jest naprawdę trudno.

Można jednak trochę pomóc swojemu szczęściu i spróbować zdobyć swoje pierwsze doświadczenia. Jak? Bardzo prosto, wystarczy wybrać odpowiedni moment w którym złożymy aplikację na staż bądź też inne juniorskie stanowisko. Moim zdaniem takim właśnie momentem jest przełom września i października, kiedy to dobiegają końca wakacyjne staże i rozpoczyna się kolejny rok akademicki. Wielu studentów informatyki czy też kierunków pokrewnych, którzy właśnie przez ostatnie trzy miesiące zasilali szeregi setki firm teraz najwyraźniej w świecie po prostu zrezygnują ze swojej pracy bądź też ograniczą liczbę godzin. Biznes jednak nie znosi próżni więc zajmowane przez nich etaty pozostaną wolne i gotowe do obsadzenia.

Warto więc zajrzeć na różnego rodzaju portale ogłoszeniowe prezentujące oferty pracy dla programistów jak choćby www.jober.pl, No Fluff Jobs czy Pracuj.pl. Być może uda wam się znaleźć swoją pierwszą pracę w branży IT i na dobre rozpocząć wymarzoną karierę. Pamiętajcie jednak, że nikt wam nie zapłaci wspomnianych 10k jeśli nie macie odpowiedniego doświadczenia, które by uzasadniało wasze kompetencje. Z drugiej strony nie nastawiajcie się też na „darmową” pracę polegającą na parzeniu kawy i przynoszeniu pracy… takich ogłoszeń w IT już dawno nie widziałem (no może poza tymi napisanymi dla żartów”). Powodzenia!

Przeczytaj również

, , , , , , , ,