Wertykalne sieci społecznościowe #3: Nowa jakość komentarzy

Wspólnie z firmą Joivy postanowiłem przygotować serię wpisów na temat współpracy infuancerów z internautami dzięki tworzeniu dedykowanych sieci społecznościowych. Mam nadzieję, że temat ten Was zainteresuje i zapraszam do lektury trzeciego artykułu z tej serii. Kolejny wpis wyjątkowo ukaże się nie za tydzień ale za dwa – 23 stycznia we wtorek.

Portale internetowe można podzielić na horyzontalne i wertykalne. Horyzontalne portale to strony poruszające różne tematy i często posiadające wiele podstron, na przykład serwis motoryzacyjny, stronę dla kobiet, rodziców, singli. Z kolei wertykalne portale (ang. Vertical Network) są dedykowane dla określonej grupy odbiorców lub konkretnej branży tematycznej, skupiającej wyselekcjonowaną społeczność, np. tylko lekarzy, żołnierzy lub programistów (np. StackOverflow).

Fot: pixelcreatures, CC0.

Komentarze w portalach horyzontalnych charakteryzują się różnorodną grupą dyskutantów – dzieci, dorośli, osoby o rożnych profesjach. Osoby wypowiadające się niekoniecznie mogą znać się na danym temacie. Często komentarze idą w stronę tak zwanego „hejtu”, a główny temat zanika na rzecz mało konstruktywnych kłótni. Inaczej rzecz ma się w sieciach wertykalnych, które naturalnie selekcjonują społeczność. Dzięki temu osoby, które biorą udział w dyskusji względem danego tematu, często posiadają wystarczającą wiedzę by prowadzić konstruktywne rozmowy, podobnie jak ma to miejsce na tematycznych forach. Komentarze w portalach horyzontalnych również są często bardzo słabej jakości z powodu samej natury takich portali / sieci – skupiających każdego. Natomiast w przypadku portali wertykalnych kwestia ta wygląda zgoła inaczej, ponieważ ich natura powoduje, że komentarze i dyskusje cechują się wysoką jakością, gdyż w dyskusjach na portalach wertykalnych bierzemy udział tylko wtedy, gdy rzeczywiście mamy coś wartościowego do powiedzenia.

Nowa technologia, nowe możliwości…

W Joivy – platformie umożliwiającej budowanie tematycznych sieci wertykalnych – został zaprojektowany system umożliwiający przeniesienie dyskusji pod artykułami bezpośrednio do komunikatora. Jest to nowatorskie podejście, dzięki któremu można nie tylko brać udział w rozmowie w czasie rzeczywistym, ale również poznawać nowych i ciekawych ludzi. Użytkownik może prowadzić w Joivy Messengerze dyskusje ze swoimi znajomymi oraz na dany temat z obcymi, ale kompetentnymi ludźmi ze swojej wertykalnej społeczności.

Fot: Joivy.

W Joivy nasze komentarze i otwarte dyskusje są w jednym miejscu – w Messengerze. Można również odpowiadać na swoje komentarze bezpośrednio z Messengera. Komentarze pojawiają się błyskawicznie, bez potrzeby odświeżenia strony. A sama dyskusja pod artykułem na dany temat przypomina dyskusję za pomocą komunikatora.

Przeczytaj również

, , , , , , ,

Dodaj komentarz

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz Kamiński
22 stycznia 2018 14:19

Ciekawy temat. :)