20 lat temu pracownicy CERN opublikowali pierwszą stronę WWW. Poznajcie początki internetu…

Dokładnie 30 kwietnia 1993 pracownicy Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych opublikowali w sieci pierwszą stronę internetową… Pamiętajcie jednak, że internet przed tym przełomowym wydarzeniem istniała ładnych parę lat!

Fot: POPOEVER, Flickr | CC.

Fot: POPOEVER, Flickr | CC.

Prace nad globalną siecią umożliwiającą dzielenie się przeróżnymi informacjami rozpoczęły się w 1962 roku podczas badań przeprowadzanych przez Massachusetts Institute of Technology (MIT). To właśnie w Ameryce, a nie jak większość osób uważa w Europie narodził się internet oraz rozpoczęły się prace nad pierwszą stroną WWW. Na początku komunikacja między nadawcą, a odbiorcą danej wiadomości wysyłanej za pośrednictwem globalnej sieci odbywała się przy pomocy linii telefonicznych! Rozwiązanie to nie było jednak idealne, bowiem powodowało bardzo uciążliwe ograniczenia przepustowości danego łącza. Rozpoczęto więc pracę nad możliwością komunikacji całych pakietów danych zamiast komunikacji kanałów co w końcówce lat 60 XX wieku zaowocowało powstaniem agencji ARPA (ang. Advanced Research Projects Agency), która zajmowała się badaniami związanymi z łączeniem odrębnych sieci w wyniku czego udało się stworzyć pierwsze protokoły umożliwiające „wirtualną” komunikację między poszczególnymi uniwersytetami.

Powstanie hipertekstu

W latach 90 XX wieku doszło do przełomu między innymi za sprawą Tima Bernersa-Lee dzięki któremu powstał do dzisiaj używany hipertekst. Opracowanie pierwszej wersji HTML’u oraz udostępnienie pierwszych graficznych przeglądarek spowodowało rewolucję oraz powstanie nowych gałęzi przemysłu. Dokładnie 20 lat temu, 30 kwietnia 1993 roku pracownicy CERN’u opublikowali pierwszą stronę internetową, którą zresztą mamy przyjemność dzisiaj oglądać. To wydarzenie bez wątpienia zmieniło bieg historii, a świat stał się globalną wioską…

pierwsza-strona-internetowa

Dzisiaj strony WWW buduje się całkowicie inaczej, jednak w dalszym ciągu przy pomocy języka HTML. Jednak język ten również ewoluował, co znakomicie widać, kiedy zajrzymy do kodu źródłowego pierwszej strony internetowej:

Ciekawe jak za 20 lat będzie wyglądał proces budowy witryny internetowej. Pewnie doczekamy się już nowego standardu Web 3.0, a może i 4.0…

Źródło: CERN, www.info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html.

Przeczytaj również

, , , , , , ,

Dodaj komentarz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pin It on Pinterest