Informacje o nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych prosto na Twojej skrzynce e-mail!

DevPytania.pl czyli Polski Stack Overflow

Serwis StackOverflow pewnie zna każdy programista. Na portalu tym można znaleźć całą masę przeróżnych wskazówek lub samemu zadać jakieś pytanie dotyczące programowania. Tym samym pomysłem pokierowali się również twórcy strony DevPytania.pl. Porównajmy więc obydwie strony…

Fot: eddie.welker, Flickr | CC.

Fot: eddie.welker, Flickr | CC.

Na pierwszy rzut oka oba portale czyli DevPytania.pl oraz StackOverflow.com są praktycznie identyczne i różnią się w zasadzie tylko językiem w jakim są redagowane. Co ciekawe po dogłębnym przeglądnięciu obydwu serwisów różnic po między nimi jest jeszcze mniej niż mogło by się wydawać na początku. Poza identycznym layout’em mam wrażenie, że zostały one zbudowane na bazie tego samego kodu i przez tych samych programistów. Choć StackOverflow jest bardzo popularny wśród informatyków to jego Polski odpowiednik już podobnymi statystykami raczej nie może się pochwalić. Oczywiście porównywanie w skali globalnej obydwu stron nie ma najmniejszego sensu, ale już konfrontacja ich na naszym rodzimym rynku jest znakomitym obrazem tego iż developerzy na co dzień posługujący się Polskim językiem wolą w pracy czytać materiały napisane w języku angielskim. Być może wynika to z faktu iż, SO może pochwalić się większą bazą wątków niż DevPytania ale z drugiej strony czytanie tekstów napisanych w obcym języku jest zdecydowanie mniej komfortowe.

Strona główna - StackOverflow.com

Strona główna – StackOverflow.com

Strona główna - DevPytania.pl

Strona główna – DevPytania.pl

Osobiście uważam że tworzenia oprogramowania można nauczyć się tylko i wyłącznie poprzez programowanie i to nie parę minut dziennie bowiem ciągła praca po kilkanaście godzin dziennie, codziennie przez kilkanaście lat będzie dopiero gwarancją osiągnięcia sukcesu. Jeżeli chce się do czegoś dojść w dziedzinie informatyki to nie wystarczy tutaj znajomość HTML’u, CSS czy PHP, do tego dochodzą inne języki programowania, technologie (ASP.NET, c++, c#, Java…), bazy danych (MySQL, MsSQL, Oracle…), wzorce projektowe (MVVM, MVC…) czy systemy kontroli wersji (GIT…). Jest tego cała masa, a zdobycie odpowiedniej wiedzy gwarantują tylko studia informatyczne oraz ciągła intensywna nauka.

Praca programisty nie należy do najłatwiejszych, a ciągła zmiana rynku powoduje że muszą oni praktycznie non stop uczyć się nowych rzeczy. Portale typu Q&A (question and answer) takie jak DevPytania.pl czy StackOverflow.com zawsze będą cieszyć się dość sporą popularnością o ile społeczność skupiona wokół nich będzie chętna dalej je rozwijać. Oba te serwisy są praktycznie identyczne, ale to jednak SO dysponuje większą ilością contentu. W mojej ocenie Polski DevPytania jest przeznaczony dla początkujących programistów, a StackOverflow dla osób bardziej zaawansowanych.

A wy jakie znacie ciekawe serwisy na temat programowania? Czekam na linki w komentarzach…

Spodobało się?

Jeśli tak, to zarejestruj się do newslettera aby otrzymywać informacje nowych artykułach oraz akcjach edukacyjnych. Gwarantuję 100% satysfakcji i żadnego spamowania!

, , , ,

Dodaj komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest